Τα «φίνα κορίτσια» επικράτησαν με 3-0 σετ επί της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος της Volley League στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινες» έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών και θέλουν μία ακόμη νίκη για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος. Ο δεύτερος αγώνες έχει οριστεί για το Σάββατο 6 Απριλίου στις 7μ.μ. στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού.

Καλύτερα ξεκίνησε η ΑΕΚ στο πρώτο σετ (0-4), ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε γρήγορα ρυθμό και πέρασε σε θέση οδηγού με +4 (12-8). Στο 15-10, οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-3 πλησίασαν στο -2 (15-13) αλλά με δύο συνεχόμενους πόντους η Καρκάσες έδωσε τέλος στο σερί τους (18-13). Τη σκυτάλη πήρε η Σάμανταν που με δύο συνεχόμενα μπλοκ έδωσε αέρα +7(20-13) στο «τριφύλλι». Ο ΠΑΟ έφτασε σε set ball (24-18) με τη Γκρόθες αλλά η ΑΕΚ έσβησε τα τέσσερα μέχρι να γίνει το 1-0 (25-22).

Παρόμοιο με το πρώτο ήταν το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ (4-6) με την ΑΕΚ να περνάει σε θέση οδηγού (4-6) και να προηγείται μέχρι και με +4 (7-11). Στο σημείο αυτό οι «πράσινες» έτρεξαν σερί 4-0 και ισοφάρισαν (11-11) με τη Σάμανταν. Ο Παναθηναϊκός με την Παπαφωτίου στο σερβίς πίεσε την υποδοχή της ΑΕΚ και προηγήθηκε με 16-13. Αύξησε τη διαφορά στο +6 (22-16) με δύο συνεχόμενους άσσους από την Κάρκασες και έκανε το 2-0 με 25-20.

Αντίθετα άρχισε το τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να οδηγεί στο σκορ (9-5) και να κρατάει διαφορά μέχρι το 17-13, όταν η ΑΕΚ αντέδρασε και με δικό της σερί 1-5 έφερε στα ίσα το σκορ (18-18). Μαζί συνέχισαν οι δυο ομάδες μέχρι το 23-23, όταν οι φιλοξενούμενες έφτασαν πρώτες στο set ball (23-24). Ένα λάθος σερβίς από πλευράς ΑΕΚ έδωσε παράταση στο σετ (24-24). Το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά (25-24) και τέλειωσε τη δουλειά με την Κάρκασες για το 26-24 και το 3-0.

Ο προπονητής της ομάδας Ντράγκαν Νέσιτς ανέφερε: «Συγχαρητήρια στις παίκτριες μου για την εμφάνιση σε αυτό το δύσκολο ματς. Συγχαρητήρια και στον αντίπαλο που είναι μια δυνατή ομάδα που σερβίρει καλά. Το ξέραμε ότι έχουν καλή ομάδα και καλές παίκτριες όμως προετοιμαστήκαμε γι’ αυτό και τους βάλαμε δύσκολα. Για εμάς ήταν πολύ σημαντικό το μπλοκ άμυνα και είναι στοιχεία που είναι μέσα στη φιλοσοφία του παιχνιδιού μας. Οι ομάδες γνωρίζονται μεταξύ τους δεν υπάρχουν μυστικά. Θέλουμε  να ξεχάσουμε άμεσα αυτό το ματς  μέσα σε 24 ώρες. Σεβόμαστε τον αντίπαλο όπως κάνει και ο αντίπαλος για εμάς. Δεν ονειρευόμαστε και προετοιμαζόμαστε ήδη για το επόμενο ματς και θέλουμε να πάρουμε την πρόκριση στους τελικούς».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Τομαράς, Γεώργας, Γραμματεία: Μισιάκα.