Το αντρικό τμήμα πόλο του Παναθηναϊκού επικράτησε με 14-10 του ΝΟ Χανίων στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τρία τέρματα από το Στίβενσον.

Οι «πράσινοι» έδειξαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και πήραν τη νίκη στο κολυμβητήριο Γουδή. Σπουδαία εμφάνιση από τον ξένο του Παναθηναϊκού, Μπεν Στίβενσον που πέτυχε τρία γκολ, ενώ από δύο είχαν οι Νικολαΐδης, Χατζηγούλας, Αγκόρτσας και Αλβέρτης.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και γρήγορα προηγήθηκαν (1-0) με πέναλτι του Στίβενσον. Με πολύ καλή επιθετική λειτουργία το «τριφύλλι» έκανε το 3-0 στα επόμενα δύο λεπτά με συνεχόμενα γκολ από τον Χατζηγούλα. Το 4-0 διαμόρφωσε ο Νικολαΐδης, αλλά λίγο αργότερα τα Χανιά βρήκαν τον τρόπο να μπουν στο ματς και να μειώσουν σε 4-3 στο τέλος της περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο οκτάλεπτο με τον ΠΑΟ να έχει τον έλεγχο και τους Σγουρίδη, Κανδανολέων και Στίβενσον να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα και να δίνουν αέρα τριών τερμάτων (7-4) στο ημίχρονο.

Η ομάδα του κόουτς Μάζη διατήρησε την καλή εικόνα της και στο δεύτερο μέρος με τους «πράσινους» να έχουν κρατήσει χαμηλά τα Χανιά και να βρίσκουν σκορ με τους Αλβέρτη, Αγκόρτσα και τον αρχηγό Δερμιτζάκη. Το οκτάλεπτο έληξε 11-5.

Στην τελευταία περίοδο ο κόουτς Μάζης πέρασε τον Κρατημένο στη θέση του Ριστίσεβιτς και «άνοιξε» το rotation δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα. Τα Χανιά κατάφεραν να μειώσουν για το τελικό 14-10.

Ο προπονητής της ομάδας, Δημήτρης Μάζης δήλωσε: «Η ομάδα σήμερα είχε δύο πρόσωπα. Τα 10 γκολ που δεχτήκαμε από τα Χανιά ήταν πολλά. Υπήρχαν διαστήματα που οι αθλητές μου πήραν καλές αποφάσεις αλλά υπήρχαν και κενά διαστήματα, όπως στην τελευταία περίοδο που τα Χανιά μείωσαν στα τέσσερα τέρματα».

Οκτάλεπτα: 4-3, 3-1, 4-1, 3-5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων 1, Ζερβουδάκης, Νικολαΐδης 2, Στίβενσον 3, Μπραΐμης, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας 2, Δερμιτζάκης 1, Αγκόρτσας 2, Αλβέρτης 2, Κρατημένος, Χωματάς, Γαβριήλ.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μανούσος Βιζυράκης): Λεβεντάκης, Μαραγκουδάκης, Μπιτσάκης, Παζαΐτης 2, Παππάς, Μπατάκης 2, Αποστολάκης, Χαριτάκης 1, Μητράκης 1, Γκουσάροβ 3, Τσιστράκης 1, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης.