Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού νίκησε με 60-50 τον Ολυμπιακό, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2 και θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες και με μια πολύ σοβαρή εμφάνιση πήραν τη νίκη διατηρώντας αήττητη τη Λεωφόρο για φέτος τόσο στη σειρά των τελικών όσο και στην κανονική περίοδο. Με πρώτη σκόρερ τη Τσβίτκοβιτς (20π.) και με ακόμη ένα double double της Αλέιν (10π., 11ριμπ.), το «τριφύλλι» θα διεκδικήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή την Κυριακή 28 Απριλίου στις 13:00 στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 2-8, αλλά ο Παναθηναϊκός με τη Τσβίτκοβιτς να δίνει λύσεις επιθετικά μείωσε σε 6-8 και στη συνέχεια η Αλέιν έφερε το σκορ στα ίσα (8-8) στο 7’. Η πρώτη περίοδος έληξε 10-10.

Με «πράσινο» σερί 4-0 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (14-10) και παρόλο που ο Ολυμπιακός απάντησε και πλησίασε σε 16-15, οι «πράσινες» έκοψαν την αντεπίθεση και ανέβασαν στροφές. Στην εξίσωση μπήκε και η Τζόουνς που έκανε το +7 (24-17) στο 1:16 ενώ με τρίποντο της Τσβίτκοβιτς το ημίχρονο έκλεισε 27-17.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό και ξεκίνησε να αυξάνει την απόσταση για το +12 (40-28) ύστερα από τρίποντο της Αλεξανδρή. Οι ερυθρόλευκες απάντησαν (40-30) αλλά η Παυλοπούλου επίσης με τρίποντο έκανε το 43-30. Η περίοδος έληξε με διψήφια διαφορά υπέρ του ΠΑΟ 43-30.

Το +17 του «τριφυλλιού» έγραψαν με 3/3 τρίποντα Αλεξανδρή, Παυλοπούλου και Τσιβίτκοβιτς (52-35). Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στη συνέχεια με τον Παναθηναϊκό να έχει θέσει τις βάσεις της νίκης. Οι «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν στη νίκη με 60-50.

Η Λολίτα Λύμουρα ανέφερε: «Ρόλο σήμερα δεν έπαιξε ούτε η άμυνα ούτε τίποτα. Ρόλο έπαιξε αυτός ο κόσμος. Νιώθουμε ευγνωμοσύνη, ευχαριστούμε τον κόσμο που και στις χαρές και στις λύπες είναι μαζί. Παρότι χάναμε με 2-1, Πέμπτη μεσημέρι και το γήπεδο είναι γεμάτο. Πάμε εκεί να τα δώσουμε όλα με μαχητική ψυχή όπως και σήμερα. Ο Παναθηναϊκός είναι οικογένεια το έχουμε δείξει όλες οι κοπέλες και υπάρχει αγάπη. Οι πρωταγωνίστριες είναι οι παίκτριες και σίγουρα και εγώ θέλω να πάρω το πρώτο μου πρωτάθλημα ως τιμ μάνατζερ».

Η Κατερίνα Σωτηρίου δήλωσε: « Συγγνώμη για την συγκίνηση αλλά είναι μεγάλη ένταση και αυτός ο κόσμος είναι μοναδικός. Δεν ήθελα να είναι αυτό το τελευταίο ματς της χρονιάς. Το λιγότερο αξίζουμε να είμαστε στον τελικό των τελικών. Έχουμε έναν πολύ καλό αντίπαλο και σήμερα παρουσιαστήκαμε πολύ καλά. Ο Σύλλογος έχει μαχητική ψυχή και μας πόνεσε πολύ στον εγωισμό μας το 2-1 και σήμερα κάναμε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μας εναντίο του Ολυμπιακού. Η κάθε ήττα μας έκανε πιο δυνατές αλλά για εμάς ο τρόπος που έγινε μας πείραξε. Πάμε όλα για όλα και θα δώσουμε ότι έχουμε. Σήμερα δείξαμε και στους αντιπάλους και στον κόσμο μας ότι θα είμαστε μαχήτριες ως το τέλος.

Η κάθε μια έκανε το κάτι παραπάνω σήμερα. Έχω σπάσει τα όρια μου φέτος και θέλω να δώσω ότι μπορώ ακόμα και θέλω να είμαι ένα παράδειγμα προς τις συμπαίκτριες μου. Θέλω το νταμπλ και δεν με πειράζει τι θα γίνει».

Διαιτητές: Μαρινάκης, Μαγκλογιάννης,Μαρτινάκος

Δεκάλεπτα: 10-10,  27-17, 43-33, 60-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 7, Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8(2), Τσβίτκοβιτς 20(2), Σωτηρίου7(1), Αλεξανδρή 6(2), Τζόουνς 2, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 10, Χαιριστανίδου.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 3, Σπυριδοπουλου 9(1), Σύρρα, Νικολοπούλου 14(1), Καρλάφτη, Δίελα 2, Χριστινάκη 9(1), Κολλάτου 5(1), Τόμπιν 8.