Τα «φίνα κορίτσια» επικράτησαν με 3-2 σετ επί της ΑΕΚ και με 2-0 στις νίκες πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς της Volley League.

Οι «πράσινες» διπλασίασαν τις νίκες τους επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού και πλέον κοιτάζουν τους τελικούς του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό παιχνίδι που κράτησε 119 λεπτά και κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τάι μπρέικ, η Καρκάσες 24 (20/36 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 0% άριστες), ήταν η κορυφαία για το «τριφύλλι».

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του αγώνα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί (8-7). Η ΑΕΚ πίεσε από το σερβίς και δυσκόλεψε την υποδοχή των πρασίνων παίρνοντας προβάδισμα (17-13). Οι γηπεδούχες διατήρησαν την απόσταση για το 1-0 (25-17).

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες και στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ με τον Παναθηναϊκό να χτίζει μικρές διαφορές και την ΑΕΚ να τις σβήνει μέχρι το 8-10. Το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με +7 (12-19). Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 15-19 αλλά οι «πράσινες» σταμάτησαν το σερί της ΑΕΚ και έφτασαν σε set ball (18-24). Ο ΠΑΟ έχασε το πρώτο αλλά στη συνέχεια έκανε το 1-1 με (19-25).

Παρόμοιο με το πρώτο ήταν το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να συμπορεύονται μέχρι το 12-11. Από το σημείο αυτό και μετά η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (19-15) και διατήρησε τη διαφορά μέχρι 24-19. Ο Παναθηναϊκός έσβησε δύο set ball των γηπεδούχων αλλά οι κιτρινόμαυρες έκαναν το 2-1 στα σετ (25-21).

Ανταγωνιστικό ήταν το ξεκίνημα και σε αυτό το σετ με καμία ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει μέχρι και το 13-14. Ο Παναθηναϊκός με Χατζηευστρατιάδου και Άτκινσον πήρε αέρα +4 (15-19). Η ΑΕΚ πλησίασε σε 17-19 αλλά η Γενιτσαρίδη σταμάτησε το σερί των γηπεδούχων (17-20). Οι «πράσινες» έφτασαν στο set ball (20-24) και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ (20-25).

Το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα στο 5ο σετ και προηγήθηκε με 3-5 ωστόσο η ΑΕΚ ισοφάρισε λίγο αργότερα. Ο ΠΑΟ πήρε ξανά αέρα +2 (6-8) με δύο συνεχόμενους πόντους από τη Σάμανταν όμως και πάλι οι γηπεδούχες έφεραν στα ίσα το σκορ (9-9). Με την Κάρκασες να πιέζει από το σερβίς ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα +4 (9-13) σε κρίσιμο σημείο. Η Γενιτσαρίδη ήταν αυτή που έδωσε match ball στις «πράσινες» (9-14) και με επιμέρους σερί 0-6 κατέκτησαν το σετ (9-15) και το ματς με 2-3.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Ντράγκαν Νέσιτς ανέφερε: «Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Φυσικά γνωρίζαμε ότι θα είναι δύσκολο ειδικά από τη στιγμή που δεν αγωνίστηκε η Γκρόθες που είναι βασική. Πολλά συγχαρητήρια στις αθλήτριες και των δύο ομάδων, ήταν ένα πολύ ωραίο και σκληρό παιχνίδι. Δεν ήταν εύκολη η έδρα και ειδικά για αυτό το παιχνίδι που ήταν πολύ σημαντικό για μας. Έχουμε πλέον μια βδομάδα να προετοιμαστούμε για τους τελικούς του πρωταθλήματος».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Ονόπας, Επόπτες: Καπότης, Τσίτσικας, Γραμματεία: Μπίτσικα.