Με το δεξί ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τους αγώνες της τελικής φάσης του Europe Trophy Grand Final ανδρών στην πόλη Νόβι Σαντ της Σερβίας.

Οι «πράσινοι» στην πρεμιέρα επικράτησαν με 3-1 της Ολλανδικής Ταβέρζο στο γκρουπ 2 κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην 8αδα. Το πρωί του Σαββάτου (1/6, 10:30 ώρα Ελλάδας) θα αντιμετωπίσουν τη Ροζνάβα (Σλοβακία) για την πρώτη θέση του ομίλου και ο αγώνας θα μεταδοθεί στο Link: https://www.ettu.tv/en-int/livestream/novi-sad-table-2/1737299

Αξίζει να αναφερθεί ότι δίπλα στην ομάδα βρέθηκαν δύο αθλήτριες του γυναικείου τμήματος πινγκ πονγκ του Συλλόγου, η Κατερίνα Τόλιου και η Κωνσταντίνα Παρίδη που ταξίδεψαν στη Σερβία για να στηρίξουν την προσπάθεια της ομάδας ανδρών.

Οι προημιτελικοί έχουν οριστεί για τις 16:30 επίσης αύριο (θα γίνουν και ματς κατάταξης για όλες τις θέσεις).

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τους Εμμανουέλ Λεμπεσόν, Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο και Κωνσταντίνο Αγγελάκη. Ο ΠΑΟ υπερίσχυσε στις λεπτομέρειες, μάλιστα ήταν σπουδαία η νίκη του Αγγελάκη στο τρίτο επί μέρους ματς κόντρα στον πολύπειρο Βέλγο διεθνή Γιανίκ Βόστες. Ο Λεμπεσόν πέτυχε δύο νίκες από τη θέση 1 πρώτα ενάντια στον Ολλανδό Μίλο Ντε Μπερ με 3-2 κι έπειτα ενάντια στον Ουκρανό Γεβγέν Πριστσέπα με 3-1 σετ. Στην τεχνική καθοδήγηση είναι ο Λευτέρης Μάκρας, ενώ στην αποστολή είναι ακόμη ο προπονητής Νίκος Ζέρβας και ο τιμ μάνατζερ Τάσος Συμεωνίδης.