Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού έκαμψε την αντίσταση των Εσπερίδων στον πρώτο ημιτελικό με 75-58 στο κατάμεστο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινες» παρότι δεν είχαν στην διάθεση τους , την Πηνελόπη Παυλοπούλου που τραυματίστηκε στην αρχή του ματς, κατάφεραν και πήραν το πολυπόθητο αποτέλεσμα και θέλουν να διπλασιάσουν τις νίκες την Τετάρτη για να περάσουν στους τελικούς του πρωταθλήματος.

O Παναθηναϊκός μπήκε λίγο νωθρά στο παιχνίδι και στον αντίποδα οι Εσπερίδες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν στην αρχή της αναμέτρησης.

H Αλέιν ήταν κορυφαία με  19 πόντους και 13 ριμπάουντ σε ακόμη ένα double-double την φετινή σεζόν ενώ διακρίθηκε και η Σταμολάμπρου με 16 πόντους. Αξιοσημείωτη και η παρουσία της Τζασμίν Τζόουνς με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ κα 6 ασίστ.

Μάλιστα η ομάδα από την Καλλιθέα κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 4-13 με αποτέλεσμα να βάλει δύσκολα στις «πράσινες» οι οποίες με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν και πήραν προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20-17.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς Παναθηναϊκός και Εσπερίδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο.

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να ξεφύγει αφού δέχτηκε αρκετά καλάθια με αποτέλεσμα το σκορ στη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου να είναι 39-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε προσεκτικός και συγκεντρωμένος και κατάφερε στα μισά του να πάρει προβάδισμα με 47-42 και γρήγορα το μετέτρεψε σε 52-42. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 56-48.

Στα μισά του τελευταίου δεκάλεπτου ο Παναθηναϊκός είχε πάντα τον έλεγχο του αγώνα με 63-55 και στο τελευταίο πεντάλεπτο πάτησε γκάζι για να επιβληθεί του αξιόμαχου αντιπάλου του τελικά με 75-58.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 39-39, 56-48, 75-58.

Διαιτητές: Λεβεντάκος-Κούλης Χ.-Καψιώχας
Δεκάλεπτα: 22-17, 39-39, 56-48, 75-58
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 16(1), Καρακασίδου 3(1), Παυλοπούλου, Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 11(1), Μπάτσιου, Σωτηρίου 8, Αλεξανδρή 5(1), Τζόουνς 13, Αλέιν 19(1), Χαιριστανίδου.
Εσπερίδες (Σόφτσης): Χάιλαρ 13(1), Χατζηβασιλείου, Μουρ 23, Πριφτη 4, Κορρέ 3(1), Μπενέκη 4, Πάτι.

Ελένη Καπογιάννη «Είχαμε καιρό να παίξουμε ένα δυνατό ματς και αυτό λέει πολλά αυτή τη στιγμή. Δεν ήμασταν τόσο σκληρές όσο θέλαμε όμως στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να βελτιωθούμε.

Έχουμε κορίτσια που προέρχονται από τραυματισμό , η Πηνελόπη σήμερα δεν μπόρεσε να μας βοηθήσει και ψάχνουμε τη χημεία μας με βάση τα δεδομένα που έχουμε.

Όπως και να έχει αυτά τα ματς μας κάνουν καλό και θέλουμε να παρουσιαστούμε έτοιμες για τους τελικούς. Αφιερώνουμε τη νίκη μας στον φίλο μας τον Γιώργο Γατή που είναι στο νοσοκομείο».