Ο Παναθηναϊκός έχει εισέλθει πολύ δυναμικά στον χώρο του Τριάθλου και σήμερα αγωνίστηκαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τριάθλου Sprint Distance στην Ανάβυσσο, γέμισαν τα βάθρα ενώ αγωνίστηκε και ο αθλητής ΑμεΑ του Συλλόγου Θοδωρής Μωραϊτης.

Σημαδιακή ημέρα για το τμήμα τριάθλου του Παναθηναϊκού αφού ο Σύλλογος έδειξε ότι είναι μια «γροθιά» στο ξεκίνημα του τμήματος.

Ήρθαν αρκετά «πράσινα» μετάλλια και παράλληλα αρκετά καλά πλασαρίσματα σε έναν ιδιαίτερα απαιτητικό αγώνα.

Ξεχώρισε αγωνιστικά ο Αριστοτέλης Τσαγκάρης στην ηλικιακή κατηγορία 40-49 που ήταν πρώτος με 1.08.16.242  ενώ ήταν 4ος συνολικά στην κατηγορία Μάστερς.

Στο βάθρο ανέβηκε και η Αγγελική Τζόλα που ήταν 2η στην κατηγορία της 13-19 ετών με χρόνο 1:33.40 καθώς και η Γαβριέλα Μαραντίδη που ήταν 3η στην κατηγορία 30-39 με χρόνο 1:39.46.087.

Πολύ καλός ήταν και ο χρόνος του Θεοφάνη Κόλλια που ήταν 3ος στην κατηγορία του 30-39 με χρόνο 1:11.51.645 ενώ ο Βαγγέλης Μακρινός ήταν 12ος στην ηλικιακή κατηγορία 40-49 με χρόνο 1:19.03.662.

Τέλος, αξιοσημείωτη ήταν η εμφάνιση του αθλητή ΑμεΑ του Παναθηναϊκού Θοδωρή Μωραϊτη που ήταν 17ος στην ηλικιακή κατηγορία του 40-49 μεταξύ 23 αθλητών και παράλληλα ήταν 40ος στο σύνολο μεταξύ 81 αθλητών-τριών με χρόνο 1:22.59. Επιπλέον ο Μωραϊτης είχε και την καθοδήγηση του Κώστα Γκρέκα.