Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 61-53 από τον Ολυμπιακό στον τρίτο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να κάνουν το μπρέικ με τη σειρά να είναι 1-2 υπέρ του Ολυμπιακού. Πλέον κοιτάζουν τον εντός έδρας τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» την Πέμπτη 25 Απριλίου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί. Η Σταμολάμπρου οδήγησε επιθετικά το «τριφύλλι» σε αυτή την περίοδο με 8 πόντους (2 τρίποντα). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με το δεκάλεπτο να λήγει 11-12 υπέρ του ΠΑΟ.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και τα μισά της περιόδου (19-18), όταν με επιμέρους σερί 12-1 οι γηπεδούχες έχτισαν διαφορά. Οι «πράσινες» δε μπόρεσαν να απαντήσουν με το ημίχρονο να λήγει 31-19.

Σωτηρίου και Τζόουνς στην έναρξη της τρίτης περιόδου έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (32-24) για τον Παναθηναϊκό. Το «τριφύλλι» μείωσε με τη Τζόουνς στο -6 (36-30) αλλά οι γηπεδούχες απάντησαν και η περίοδος έληξε 41-33.

Στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου η Τζόουνς με σουτ από μέση απόσταση μείωσε σε 46-39 και η Παυλοπούλου στη συνέχεια έκανε το 46-41 για το σερί 0-4 του Παναθηναϊκού. Ο ΠΑΟ πλησίασε στο καλάθι (52-50) με τρίποντο της Σταμολάμπρου στο 38’ αλλά οι γηπεδούχες αντέδρασαν για το τελικό 61-53.

Διαιτητές:  Συμεωνίδης-Τσώνος-Καλογριάς

Δεκάλεπτα: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 14(2), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 12(1), Καρλάφτη 12(1), Δίελα, Χριστινάκη 10(1), Κολλάτου, Τόμπιν 13.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 11(3), Καρακασίδου, Παυλοπούλου 5(1), Τσβίτκοβιτς 4, Σωτηρίου 6(1), Αλεξανδρή, Τζόουνς 13, Αλέιν 14.