Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού γιόρτασε τα 116 χρόνια του Συλλόγου με μια επιβλητική νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 95-44 έχοντας για καλεσμένους στην πράσινη γιορτή στον Τάφο του Ινδού τους αθλητές από το τμήμα μπάσκετ Νοητικής Αναπηρίας του Συλλόγου.

Σε ένα αξέχαστο ματς για όσους-ες παρευρέθηκαν μετατράπηκε το σημερινό παιχνίδι του Παναθηναϊκού-ΠΑΟΚ για το γυναικείο πρωτάθλημα μπάσκετ.

Οι «πράσινες» είχαν την έντονη συμπαράσταση των οπαδών τους και τους χάρισαν μια όμορφη αθλητική παράσταση και μάλιστα είχαν…συμπρωταγωνιστές τους αθλητές  του τμήματος μπάσκετ Νοητικής Αναπηρίας του «τριφυλλιού».Αξίζει να σημειωθεί ότι έγινε συμπαρουσίαση της γυναικείας ομάδας με το τμήμα μπάσκετ Ν.Α. που έδωσε τον δικό του αγώνα στο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος και με την ώθηση των οπαδών του μπήκε κεφάτα στο ματς.Οι «πράσινες» κλείδωσαν αμυντικά τον αντίπαλο και δεν τον άφησαν να πάρει ανάσα και παράλληλα έβρισκαν διαφορετικούς τρόπους να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου ήταν 20-8.

Η Αλέιν ήταν  συγκλονιστική στο πρώτο ημίχρονο μαζεύοντας 21 ριμπάουντ(!) ενώ παράλληλα είχε και 16 πόντους σε μια ανεπανάληπτη επίδοση.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης και ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά του παίζοντας κατά διαστήματα σπουδαίο μπάσκετ και το 42-25 του ημιχρόνου μιλάει από μόνο του

Αναφορικά με την Τρίτη περίοδο o Παναθηναϊκός έπαιξε… δαιμονισμένα και πήγε το σκορ στο 72-32 στη λήξη της περιόδου αφήνοντας τις φιλοξενούμενες σε ρόλο κομπάρσου. Η τέταρτη περίοδος πήρε έναν διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό σκορ σταμάτησε στο 95-44.

Διαιτητές: Μπακετέα-Κουκουλεκίδης Β.-Τσικριτσάκη
Δεκάλεπτα: 20-8, 42-25, 72-32, 95-44
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 12(2), Παυλοπούλου 15(1), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9, Μπάτσιου, Σωτηρίου 8, Αλεξανδρή 12(2), Τζόουνς 2, Θεοδωρομανωλάκη 10(3), Αλέιν 18, Χαιριστανίδου 9.
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 11, Κιλαζίδου 1, Ράιτς 6, Τόλη, Κουμαντσιώτου 4, Πολυμέρου, Μυλωνάκη 5(1), Μιχαηλίδου 2, Σταματάκη 4, Τζόουνς 11.

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η Ελένη Καπογιάννη ανέφερε «Χρόνια πολλά στον ένδοξο Παναθηναϊκό μας. Σήμερα παίξαμε ένα καλό παιχνίδι. Αυτό το μήνα παίζουμε σημαντικούς αγώνες που θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό και τους φετινούς μας στόχους.

Θέλουμε να ελαχιστοποιήσουμε τα νεκρά διαστήματα που έχουμε. Μπροστά μας έχουμε το κύπελλο και πρέπει να δείξουμε το καλό αγωνιστικό μας πρόσωπο».