Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου Προκορασίδων επικράτησε με 4-3 του Ισραήλ στην Κροατία έχοντας στη σύνθεσή της , την Κλαμπάνη του Παναθηναϊκού.

Με νίκη 4-3 επί του Ισραήλ στο γήπεδο ΝΚ Lukavec ολοκλήρωσε την πορεία της στο αναπτυξιακό τουρνουά της UEFA, το οποίο διεξήχθη στην Κροατία, η Εθνική Προκορασίδων (Κ16). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν καλύτερο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και πήρε την 1η της νίκη στο τουρνουά.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών, η Εθνική προηγήθηκε 3-0 χάρη στα γκολ των Μάρα (15′), Σταυροπούλου (18′), Αργυρίου (19′). Στη συνέχεια το Ισραήλ πίεσε και μείωσε σε 3-2 με σκόρερ την Γκόρεν στο 42′ και την Μπεν Ισρέλ στο 54′. Η Μάρα με σουτ στο 67′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα 2 γκολ στην Εθνική ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε η Έλμαλεκ με σουτ στο 88′.

Η σύνθεση της Εθνικής

Τενεκετζή, Τριανταφυλλοπούλου, Αθανασιάδου, Κυρανούδη, Κλαμπάνη, Μαλαμούση, Πετρίδου, Βελισαρίδου, Μάρα, Αργυρίου, Σταυροπούλου.

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Γκιζάρη, Ασκαρίδου, Μοσχονά, Ρακίπι, Κυριαζή.

Η τελική βαθμολογία του αναπτυξιακού τουρνουά

Κροατία 9
Ουγγαρία 6
Ελλάδα  3
Ισραήλ 0

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Κλαμπάνη δεν αγωνίστηκε στο πρώτο ματς που η Ελλάδα ηττήθηκε με 1-0 απλό την Ουγγαρία ενώ έπαιξε και ένα ημίχρονο στην ήττα με 3-0 από την Κροατία.