Σπουδαία επιτυχία για την Αναστασία Μαρινάκου που πήρε την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου που έγινε στην Αθήνα και έσπασε παράλληλα το ρεκόρ Παναθηναϊκού ένώ έκανε και ρεκόρ διαδρομής.

Μια ακόμα μεγάλη κούρσα πρόσθεσε στο ενεργητικό της η δρομέας του «τριφυλλιού» Αναστασία Μαρινάκου καθώς κατάφερε και τερμάτισε πρώτη και τρέλανε τα χρονόμετρα.

Η αθλήτρια του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύτηκε τη νέα διαδρομή και κατάφερε να σημειώσει νέο ρεκόρ διαδρομής με χρόνο 1:16:52, βελτιώνοντας το 1:16:57 της Ράνιας Ρεμπούλη από το 2016.

Όπως είναι φυσικό ήταν και ρεκόρ Παναθηναϊκού το οποίο κατείχε η Ειρήνη Κοκκιναρίου με 1.20.10 από το 2016.

Η Μαρινάκου πραγματοποίησε τον συγκεκριμένο αγώνα της περισσότερο σε προπονητικό πλαίσιο, ενόψει των επόμενων στόχων της που δεν είναι άλλοι από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου της Ρώμης, αλλά και τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Σε ότι αφορά τις υπόλοιπες θέσεις που κατέλαβαν οι υπόλοιποι εκπρόσωποι του Παναθηναϊκου, η Ζανίν Μαρία Μακαρονίδου ήταν 22η στην ηλικιακή κατηγορία 35-39 με 1:29.26.

Επιπλέον στους άνδρες ο Δημητράκης Μεϊντή κατέλαβε την 30η θέση με χρόνο 1.15.01.

Στα 5 χλμ., που διεξήχθησαν στο πλαίσιο του 12ου Διεθνή Ημιμαραθωνίου της Αθήνας, έγινε συναρπαστικός αγώνας, ιδιαίτερα στους άνδρες, με μεγάλη νικήτρια τη  Ντενίσα Μπάλα του Παναθηναϊκού.

Η Ντενίσα Μπάλα ξέφυγε στα τελευταία μέτρα από την Ισαβέλλα Κοτσαχείλη και πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού σε 16.54, έναντι 17.08 της πρωταθλήτριας των 3.000 μ. στιπλ. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Ειρήνη Τσουπάκη με 17.14.

Ντενίσα Μπάλα: «Είμαι πολύ χαρούμενη με τη σημερινή μου νίκη. Τρέχω πολλά χρόνια σε αυτή τη διοργάνωση στα 5 χλμ. Ήταν πολύ αισθητή η αλλαγή της διαδρομής σε ό,τι έχει να κάνει με το βαθμό δυσκολίας. Στόχος το καλοκαίρι τα 1.500 μ. όπου θα διεκδικήσω καλούς χρόνους. Σίγουρα πάντα θέλουμε το καλύτερο».

Σήμερα ήταν δύσκολος αγώνας με δυνατές αντιπάλους. Χαίρομαι πολύ για τη νίκη και την επίδοση. Θέλω να ευχαριστήσω το σύλλογο μου, τον Παναθηναϊκόμ, τον Σταύρο Καρρέ την Intrakatμ, την Puma και τα γυμναστήρια Beypders του Νίκου Νάνου».