Το γυναικείο τμήμα ποδοσφαίρου του Παναθηναϊκού επικράτησε με 5-2 επί της Ολυμπιάδας Υμηττού στην 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο αθλητικό κέντρο Γ. Καλαφάτης στο Κορωπί.

Οι «πράσινες» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και έφτασαν τους 28 βαθμούς διατηρώντας τη δεύτερη θέση στο βαθμολογικό πίνακα. Η Σπυριδωνίδου πέτυχε χατ τρικ, ενώ τα άλλα δύο τέρματα σημείωσαν οι Κατωπόδη και Νεφρού.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από την αρχή τη διάθεσή του να «καθαρίσει» το παιχνίδι από νωρίς, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ μόλις στο 4ο λεπτό με τη Σπυριδωνίδου. Λίγο αργότερα (11’) η ίδια διπλασίασε τα τέρματα του «τριφυλλιού» και στο 17ο λεπτό η Κατωπόδη έκανε το 3-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επιστροφή στο ματς, η Ολυμπιάδα Υμηττού βρήκε δίχτυα στο 53’ και μείωσε σε 3-1, όμως 6 λεπτά αργότερα (59’) η Νεφρού απάντησε για το 4-1. Οι φιλοξενούμενες πέτυχαν το δεύτερο τέρμα τους στο 84’ (4-2) κι ένα λεπτό μετά η Σπυριδωνίδου διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Παναθηναϊκός (Ρούβαλης): Γιαννακούλη, Νεφρού (Τσιρούλη), Σιδηρά,  Δημητρίου (Δούλη), Νταρζάνου, Ρόγκαν (Σιαφαρίκα), Κοκοτσάκη, Κατωπόδη (Λόγου), Κανέλλου, Ντομόντ, Σπυριδωνίδου.