Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε της Θέτιδας Βούλας με 3-0 σετ και έκανε το καλύτερο δώρο για τα 116α γενέθλια του Συλλόγου.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν τα «φίνα κορίτσια» που νίκησαν την Θέτιδα Βούλας και συνεχίζουν τη μάχη τους για την κατάκτηση της κορυφής της Volleyleague.

Οι «πράσινες» δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια αντίδρασης στην αξιόμαχη αντίπαλο τους και κατάφεραν να φτάσουν εκ του ασφαλούς στους τρεις βαθμούς έχοντας τη συμπαράσταση 400 φιλάθλων του.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ ωστόσο στις φάσεις που η μπάλα…έκαιγε οι «πράσινες» έπαιρναν σωστές αποφάσεις και έφτασαν σε μια δίκαιη επικράτηση.

Γιάννης Καλμαζίδης « Χρόνια πολλά στον Σύλλογο να τα χιλιάσουμε με υγεία για όλους και όλες. Σήμερα κάναμε ένα σοβαρό ματς και είχαμε καλή προσέγγιση και αποφασιστηκότητα.

Δεν σημαίνει κάτι που χάσαμε ένα ματς και προφανώς δεν χάλασε ο κόσμος για εμάς.  Δεν στεκόμαστε στα παλιά προχωράμε μπροστά. Ξέραμε τι μας περιμένει όλη την εβδομάδα και προετοιμαστήκαμε κατάλληλα. Εμείς έχουμε δυνατή επίθεση και ακόμα και όταν δεν γίνονται τέλεια οι υποδοχές μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση»

Σωτήρης Αντωνίου (προπονητής Θέτιδας):  «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για το σημερινό ματς και τη νίκη. Εμείς περιμέναμε ότι θα αντιδράσει αφού προερχόταν από μια ήττα σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και σίγουρα ήθελε να αλλάξει την εικόνα του και την ψυχολογία του. Με αυτές τις ομάδες σε αυτό το επίπεδο δεν μπορείς να κάνεις τόσα πολλά λάθη. Παρόλα αυτά συνεχίζουμε και κοιτάμε το επόμενο ματς».

Μάρετ Γκρότους «Παίξαμε σταθερά και ήμασταν καλές στο μπλοκ άμυνα. Ήρθε μια καλή εμδάνιση με νίκη κόντρα σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Παίρνουμε αρκετούς πόντους από «ράλι» και αυτός είναι ένας σδυνδυασμός υπομονής που έχουμε σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πάμε καλά στο μπλοκ και την άμυνα και μας βολεύει».

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Κολλάρου, Γεώργας, Γραμματεία: Τρίκκα.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-22 2ο σετ: 5-8, 16-13, 21-17, 26-24 3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-18

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-22, 26-24, 25-18) σε 78′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 16 (14/34 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες), Άτκινσον 12 (9/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Σάμανταν 5 (3/8 επ., 2 άσσοι), Μεταξά 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 53% υπ. – 26% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Φουμάκη, Κελεσίδη.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Όλσον 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Χέιντεν 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 0% άριστες), Οκάρο 7 (7/29 επ.), Σιρίνινα 10 (7/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 8 (6/21 επ., 2΄ασσοι, 54% υπ. – 29% άριστες), Παπαγεωργίου 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 60% υπ. – 33% άριστες), Γαροφαλάκη, Σπανάκη.