Το τμήμα πόλο του Παναθηναϊκού με ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση κοίταξε στα μάτια τη Βουλιαγμένη και πήρε πολύτιμο βαθμό με τελικό σκορ 12-12.

Πολύ ανεβασμένη απόδοση για το «τριφύλλι» που έδειξε σε ένα ακόμα ματς το επίπεδό του και κατάφερε να παίξει στα ίσα μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Σε ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι στο Γουδή, ο πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Στίβενσον με τέσσερα γκολ, ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Ριστίσεβιτς με εξαιρετικές αποκρούσεις.

Οι «πράσινοι» πήραν πολύτιμο βαθμό και φτάνουν τους 33 που τους ανεβάζουν στην πρώτη πεντάδα δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη της Β’ φάσης.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο οκτάλεπτο με υψηλό σκορ. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε λογαριασμό (1-0) με τον Χατζηγούλα αλλά στο 3ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση (1-1) κι εν συνεχεία  η Βουλιαγμένη πέρασε μπροστά (1-2). Με εύστοχο πέναλτι ο Μπραΐμης έφερε το σκορ στα ίσα (2-2), όμως και πάλι υπήρξε απάντηση από τους φιλοξενούμενους για το 2-3. Το δεύτερό του τέρμα πέτυχε ο Χατζηγούλας για την ισοφάριση (3-3) και παρόλο που οι «πράσινοι» βρέθηκαν ξανά πίσω (3-4), ο Παπανικολάου ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου οκταλέπτου σε 4-4.

Εξίσου παραγωγική ήταν και η δεύτερη περίοδος με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με 5-4. Η Βουλιαγμένη απάντησε (5-5), ωστόσο ο Στίβενσον με ωραίο σουτ έβαλε το «τριφύλλι» ξανά σε θέση οδηγού (6-5). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αλλά και πάλι ο Στίβενσον βρήκε λύση για το 7-6 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων έφερε νέα ισοπαλία (7-7) αλλά ο Σγουρίδης στα 30’’ πριν την ανάπαυλα έβαλε τον ΠΑΟ μπροστά με 8-7.

Με την επιστροφή η Βουλιαγμένη πέτυχε δύο γρήγορα τέρματα και προηγήθηκε με 8-9. Ο Δευτεραίος σκόραρε για το 9-9 όμως υπήρξε εκ νέου προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (9-10) το οποίο έσβησε ο Στίβενσον (10-10) στα δύο λεπτά πριν τη λήξη του οκταλέπτου. Οι «πράσινοι» δέχτηκαν γκολ στα 30’’ πριν το τέλος (10-11) αλλά ο Παπανικολάου με ωραία πάσα του Δερμιτζάκη έφερε το σκορ ξανά στα ίσα (11-11).

Στην τελευταία πέρασαν μπροστά οι φιλοξενούμενοι (11-12) αλλά ο Μπραΐμης «χτύπησε» για το τελικό 12-12.

Ο προπονητής της ομάδας Δημήτρης Μάζης δήλωσε: «Δεν έχω παράπονο. Είναι λογικό να κάνεις λάθος σε ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι. Κρατάω το δυναμισμό και την ενέργεια των παικτών μου.  Όσοι μπήκαν μέσα τα έδωσαν όλα. Οι λεπτομέρειες θα διορθωθούν, όπως κάνουμε πάντα. Είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη αλλά δε στέκομαι στο αποτέλεσμα αλλά στην εικόνα μας. Έχουμε δύο ακόμα ματς για τη β’ φάση και πρέπει να δείξουμε ακόμα καλύτερο πρόσωπο».

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-3, 3-4, 1-1

Παναθηναϊκός (Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος 1, Kανδανολέων, Παπανικολάου 2, Νικολαΐδης, Στίβενσον 4, Μπραΐμης 2, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας 2, Δερμιτζάκης, Αγκόρτσας, Αλβέρτης, Κρατημένος, Χωματάς, Ζερβουδάκης

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Σπάχιτς, Καλογερόπουλος 2, Αλμύρας, Ούμποβιτς 2, Παπασηφάκης 5, Γούντχεντ, Καστρινάκης, Καπότσης 2, Κουρούβανης, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης, Χατζής 1, Σπηλιόπουλος