Ο αθλητής πινγκ πονγκ ΑμεΑ του Παναθηναϊκού Δημήτρης Αδαμαντίδης κατέκτησε την 6η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο που έλαβε χώρα στη Φινλανδία.

Ο «πράσινος» νεαρός αθλητής τα έβαλε με κορυφαία ονόματα της παγκόσμιας επιτραπέζιας αντισφαίρισης και στάθηκε με αξιοπρέπεια.

Στο αγωνιστικό μέρος κοντραρίστηκε με τον Πολωνό Ματσέι Μακατζιού και παρά την ήττα με 3-0 πάλεψε σε όλα τα σετ και τα έχασε με 11-3, 11-6 και 11-4.

Στον δεύτερο αγώνα του ο Αδαμαντίδης μέτρησε τις δυνάμεις του με τον Ισπανό Εντουάρντο Κουέστα Μαρτίνεζ και ηττήθηκε με 3-0 (11-6, 11-4, 11-4).

Τα αποτελέσματα του τον έφεραν στην 6η θέση του θεσμού που ήταν σε πολύ υψηλό επίπεδο σε μια από τις δυσκολότερες κατηγορίες αναπηρίας την Class 11.

Τον αθλητή του ΠΑΟ συνόδευσε ο προπονητής του Παναγιώτης Κουνούπας.