Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ ανταγωνιστικός απέναντι στη Βουλιαγμένη που είναι δεύτερη στη βαθμολογία παρά την ήττα με 13-8 στην 2η αγωνιστική της Β’ φάσης της Α1 πόλο Ανδρών.

Καλό παιχνίδι από το «τριφύλλι» που δεν κέρδισε βαθμό αλλά κρατάει την πολύ σοβαρή εμφάνιση στο κολυμβητήριο Λαιμού. Οι σκόρερ του ΠΑΟ ήταν οι Δερμιτζάκης (2), Αλβέρτης (1), Στίβενσον (3), Χατζηγούλας (1), Αγκόρτσας (1).

Καλό ήταν το ξεκίνημα με τον Αλβέρτη να ανοίγει λογαριασμό (0-1) για το «τριφύλλι» στο 3ο λεπτό, ωστόσο η Βουλιαγμένη εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και το πρώτο οκτάλεπτο έληξε 3-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Παπανικολάου κέρδισε πέναλτι στο 2ο λεπτό της επόμενης περιόδου και ο Δερμιτζάκης ανέλαβε την εκτέλεση για το 3-2. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με +2 (4-2). Στο 3.17 πριν το ημίχρονο ο Δερμιτζάκης σημείωσε και δεύτερο τέρμα για το 4-3, όμως λίγο αργότερα η Βουλιαγμένη απάντησε για το 6-3.

Στα μισά της 3ης περιόδου η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε 7-3 αλλά ο Στίβενσον μείωσε σε 7-4 και στη συνέχεια ο Χατζηγούλας σε 7-5. Στα 18’’ πριν τελειώσει το οκτάλεπτο ο Στίβενσον έφερε στο γκολ το ματς με εύστοχο πέναλτι (7-6) αλλά η Βουλιαγμένη στην εκπνοή έκανε το 8-6.

Πολύ παραγωγική ήταν η τελευταία περίοδος με τη Βουλιαγμένη να πετυχαίνει γρήγορα δύο τέρματα (10-6) και τον Αγκόρτσα να μειώνει σε 10-7. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 11-7 αλλά με ωραίο μακρινό σουτ ο Στίβενσον μείωσε ξανά σε 11-8. Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων διεύρυνε τη διαφορά στα τελευταία λεπτά για το τελικό 13-8.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 2-3, 5-2

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος Αρ. 2, Σπάχιτς 3, Καλογερόπουλος 2, Αλμύρας, Ούμποβιτς 1, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ Ντ. 1,  Καστρινάκης 1, Καπότσης, Κουρούβανης 2, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης, Χατζής, Σαπουνάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων, Παπανικολάου, Νικολαΐδης Γ. 1, Στίβενσον 3, Μπραΐμης, Σγουρίδης, Χατζηγούλας, Δερμιτζάκης 2, Αγκόρτσας 1, Αλβέρτης 1, Κρατημένος, Χωματάς, Ζερβουδάκης.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Κουρτίδης