Το αντρικό τμήμα πόλο του Παναθηναϊκού γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 15-13 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στην 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν στα ίσια έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και έδειξαν ότι μπορούν να τον κοιτάξουν στα μάτια με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε πραγματικό ντέρμπι. Η ομάδα του κόουτς Μάζη βρίσκεται στην τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ με 17 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα του Χατζηγούλα και Στίβενσον αλλά ο Απόλλωνας μείωσε σε 2-1. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» διεύρυναν τη διαφορά (3-1) από γκολ του Σγουρίδη αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πλησίασαν (3-2). Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε 4-2 υπέρ του ΠΑΟ με δύο γκολ του Αλβέρτη.

Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας πέρασε στην αντεπίθεση και πήρε κεφάλι στο ημίχρονο με 7-6 ανατρέποντας το προβάδισμα του «τριφυλλιού» με 5-4 και 6-5 από τους Χατζηγούλα και Δερμιτζάκη αντίστοιχα.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (7-7) με τον Στίβενσον αλλά στη συνέχεια ο Απόλλωνας Σμύρνης πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7). Με καλές λύσεις επιθετικά ο ΠΑΟ έφερε ξανά το ματς στα ίσα (9-9) με τους Χατζηγούλα και Αλβέρτη στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με τον Απόλλωνα να παίρνει το προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να το ανατρέπει συνεχώς με τέρματα των Αγκόρτσα και Αλβέρτη για το 11-11. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +4 (15-11) και παρά την προσπάθεια των Αγκόρτσα και Στίβενσον το ματς έληξε 15-13.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 5-2, 2-3, 6-4

Απόλλων Σμύρνης (Δημήτρης Μιτελούδης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Τρούλος 2, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 2, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 5, Τσαχειλίδης 1, Σολανάκης, Καβουσανός, Τόττης, Τσιαβαλιάρης

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Μαρσέλλος, Κανδανολέων, Ζερβουδάκης, Νικολαΐδης Γ., Στίβενσον 3, Μπραΐμης, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας 3, Δερμιτζάκης Δ. 1, Αγκόρτσας 2, Αλβέρτης 3, Κρατημένος, Χωματάς, Πορτοκάλης