Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 61-45 από τον Ολυμπιακό στον 5ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι «πράσινες» ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της σεζόν έχοντας κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας και με μια αξιόλογη πορεία στο EuroCup.

Οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στον αγώνα και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ. Νωχελικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες με αρκετές άστοχες προσπάθειες. Ο Παναθηναϊκός άνοιξε λογαριασμό με την  Αλέιν (0-2) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και τα μισά του δεκαλέπτου (4-6). Από το σημείο αυτό και μετά οι γηπεδούχες απάντησαν και σε συνδυασμό με τα δυο φάουλ της Αλέιν που την κράτησαν στον πάγκο, η περίοδος έληξε 12-6.

Ο Παναθηναϊκός δε μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ (19-8). Η Τσβίτκοβιτς με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 19-11 αλλά οι γηπεδούχες απάντησαν αμέσως για το 22-11. Το ημίχρονο έληξε 27-14.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την επιστροφή στο παρκέ. Για τρία περίπου λεπτά καμία ομάδα δε σκόραρε. Με τρίποντο της Σταμολάμπρου η διαφορά έπεσε στους 10 (29-19) αλλά οι «πράσινες» δε μπόρεσαν να συνεχίσουν την αντεπίθεση με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 39-26.

Το «τριφύλλι» δε μπόρεσε να βρει τον καλό του εαυτό ούτε στην τελευταία περίοδο με την απόσταση να μεγαλώνει και το τελικό αποτέλεσμα να είναι 61-45.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Θεωνάς,Τεφτίκης

Δεκάλεπτα: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 16(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 6, Καρλάφτη  9(3), Δίελα 3(1), Χριστινάκη 11, Κολλάτου 4(1), Τόμπιν 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 8(2), Καρακασίδου, Παυλοπούλου 2, Τσβίτκοβιτς 7(1), Σωτηρίου 3, Αλεξανδρή 5(1), Τζόουνς 5, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15, Χαιριστανίδου.