Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη στην παράταση ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 στο κατάμεστο κλειστό της Λεωφόρου επικρατώντας του Ολυμπιακού με 68-65 στον δεύτερο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «πράσινες» με κορυφαία σκόρερ τη Τζόουνς με 25 πόντους και κομβική την Αλέιν που μίλησε στο τέλος με δυο προσωπικά καλάθια της, πήρε τη νίκη στην παράταση κάνοντας το 1-1 και πλέον κοιτάζουν το ματς της Κυριακής (21/4) στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Τρομερή ήταν η ατμόσφαιρα για ακόμη μια φορά στη Λεωφόρο από τους «αιώνια πιστούς» ενώ την αναμέτρηση παρακολούθησαν οι αθλητές της ΚΑΕ Παναθηναϊκός Ερνανγκόμεθ και Γκραντ.

Λογαριασμό για το «τριφύλλι» άνοιξε η Παυλοπούλου (2-0) και η Αλεξανδρή έκανε το 5-3. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά λίγο αργότερα (5-8) αλλά με τρίποντο η Παυλοπούλου έφερε το σκορ στα ίσα (8-8) και η Τζόουνς έδωσε προβάδισμα 10-8. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και έκλεισαν την περίοδο με 15-20.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια μέχρι τα μισά όταν οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 19-29. Ο ΠΑΟ απάντησε πλησιάζοντας στους τέσσερις (25-29). Η Σωτηρίου μείωσε ακόμη περισσότερο για να λήξει το ημίχρονο 30-33.

Ο Ολυμπιακός με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου διατηρούσε το προβάδισμά του (34-39 στο 23’). Οι «πράσινες» απάντησαν με ένα 6-0 σερί, με την Τζόουνς να πρωταγωνιστεί (40-45 στο 27’) αλλά οι φιλοξενούμενες έστειλαν την απόσταση στο +8 (42-50 στο 28’) με την τρίτη περίοδο να κλείνει 44-52.

Η διαφορά πήγε στους 10 (44-54) στο 31’ αλλά η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έσφιξαν την άμυνα τους και με το δίδυμο Τζόουνς-Αλέιν να βγαίνει μπροστά μείωσαν στο καλάθι (52-54 στο 25′) με σερί 8-0. To ματς ήρθε σε ισορροπία με τη Τζόουνς (58-58) στο 38’ και μάλιστα η ίδια έδωσε προβάδισμα (60-58) στο 1.25 πριν το τέλος, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 60-60 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στη παράταση η Σωτηρίου έβαλε μπροστά τον ΠΑΟ (62-60) και η Αλέιν έδωσε αέρα +3(64-61) αλλά οι φιλοξενούμενες με σερί 0-4 πήραν το προβάδισμα (64-65). Η Αλέιν με 4 σερί πόντους έδωσε +3 (68-65) στον ΠΑΟ στα 16’’ πριν το τέλος δίνοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Καπράνος, Θεωνάς, Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 45-52, 60-60 (κ.α.), 68-65 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8(1), Τσβίτκοβιτς 9(1), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 7(2), Τζόουνς 25(1), Αλέιν 12.

Ολυμπιακός (Νίκλας):  Γουίλιαμς 13, Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 17(3), Καρλάφτη, Βίτολα 6, Χριστινάκη 7, Κολλάτου, Τόμπιν 11.

Ελένη Καπογιάννη «Αυτά τα ματς είναι κλειστά. Ο ΟΣΦΠ έκανε ένα καλό παιχνίδι γιατί του επιστρέψαμε και δεν είμαστε τόσο σκληρές όσο θα έπρεπε.

Η ομάδα μας έβγαλε χαρακτήρα και  έχει αποδείξει ότι ξέρει να επιστρέφει και πιστεύω στο τέλος πήραμε σωστές αποφάσεις. Θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει το ματς στην κανονική διάρκεια όμως καις το τέλος είχαμε καλές αποφάσεις.

Η Σταμολάμπρου ήταν μια απουσία της τελευταίας στιγμής και ήταν στο νοσοκομείο σήμερα.

Ευχαριστούμε τους παίκτες που ήρθαν οι δύο παίκτες της ανδρικής ομάδας μπάσκετ. Ωστόσο και πάλι θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο. Δεν έχω ξαναζήσει τέτοια ατμόσφαιρα. Είναι εκπληκτικό αυτό που συμβαίνει στο γήπεδο μας».

Πηνελόπη Παυλοπούλου «Πολύ δύσκολο ματς και κρ΄λιθηκε στις λεπτομέρειες όπως γίνεται στους τελικούς. Μας έφερε και πάλι στα ίσα αυτή η νίκη. Ωστόσο πρέπει να πετύχουμε δύο ακόμα νίκες για να το καταφέρουμε. Τα βγάλαμε πέρα και κρατάμε τα θετικά. Θα ξαναβγάλουμε αυτή την ένταση που δείξαμε σήμερα»

Διονυσία Αλεξανδρή «Η Σταμολάμπρου είναι ένα βασικό στέλεχος της ομάδας και το μάθαμε μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα. Η ομάδα μας έχει βάθος και το δείξαμε. Καταφέραμε  μείναμε στο πλάνο και θέλω να δώσω συγχαρητήρια».

Φαίη Κωτούλα «Αυτά ταπαιχνίδια είναι πάντα ντέρμπι και στο τέλος σε κάποια σουτ φαίνεται η ψυχή και το πάθος. Αρνηθήκαμε να χάσουμε σήμερα και το δείξανε όλα τα κορίτσια ψυχή και σώμα».