Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και διατήρησε το μηδέν στην εστία στο πρώτο ημίχρονο όμως στο δεύτερο δεν μπόρεσε και λύγισε με 6-1 από τον Δούκα στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» του κόουτς Γιάννη Ζιάβα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν και περιόρισαν τον αντίπαλο.

Ο Δούκας αυτή τη στιγμή είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Ελλάδα και το απέδειξε και στον πρόσφατο τελικό με την ΑΕΚ που κατέκτησε το κύπελλο.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε διαβασμένος και ψυχωμένος και στο πρώτο μέρος κράτησε τον Δούκα στο μηδέν με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι λευκή ισοπαλία (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο έσπασε η αμυντική γραμμή του «τριφυλλιού» με αποτέλεσμα να ανοιχτεί και τελικά το παιχνίδι να λήξει με 6-1. Το γκολ του Παναθηναϊκού πέτυχε ο Βαγγέλης Αυλωνίτης.

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό στη δεύτερη αναμέτρηση στην έδρα του.