Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε άνετα της ΑΕΚ εκτός έδρας με 56-86 και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν νικηφόρα την σεζόν και κατάφεραν να επικρατήσουν κόντρα σε έναν αντίπαλο που αναμένεται να είναι αξιόμαχος στην έδρα του.

Από την πρώτη περίοδο οι «τριφυλλοφόροι» έδειξαν τα…δόντια τους και στη λήξη της ήταν μπροστά με 22-8 κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα αλλά και επίθεση.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» συνέχισε να βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι και είναι χαρακτηριστικό ότι το ημίχρονο έκλεισε με 19-46.

Η συνέχεια του αγώνα πλέον ήταν διαδικαστική και το «τριφύλλι» έφτασε άνετα στη νίκη με τελικό σκορ 56-86.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπαλτσερόφσκι που σημείωσε ουσιαστικά τη διαφορά των δύο ομάδων, δηλαδή 30 πόντους.

Παναθηναϊκός (Κοντός):Μαρτσάκης 18, Balcerowski 30, Χρονοπούλου 8, Τσίλης 10, Bauche 8, Κοντογιάννης 4 , Σπαθής, Μιχαλοπούλου, Τσαουσίδης, Φύτρος, Κατωπόδης και Δίτσης 8.