Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού νίκησε με 106-31 το Ηράκλειο στο κλειστό του Ρουφ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας την πέμπτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν να διατηρούν το αήττητο και την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη 100αρα της σεζόν (τη δεύτερη στην ιστορία του τμήματος) που αναμφίβολα αποτελεί επιθετικό ρεκόρ καθώς έσπασε το προηγούμενο από τον αγώνα Κυπέλλου το 2022 με τον Ηρόδικο(102-54).

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» ήταν οι Μαρτσάκης (20π.), Τσίλης (19π.) και Bauche (18π.), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Χρονοπούλου (14π.) και Χριστοδούλου (10π.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά και έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 31-9. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο  με το «τριφύλλι» να κρατά τον έλεγχο για το 57-16 του ημιχρόνου.

Με πολύ ωραίες συνεργασίες και γρήγορο παιχνίδι από τους «πράσινους» η απόσταση συνέχισε να μεγαλώνει με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 79-25. Η εξέλιξη του αγώνα επέτρεψε στον κόουτς Κοντό να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του. Άπαντες σκόραραν από πλευράς Παναθηναϊκού με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 106-31.

Τα δεκάλεπτα: 31-9, 57-16, 79-25, 106-31.

Παναθηναϊκός (Κοντός): Μαρτσάκης 20, Χριστοδούλου 10, Μπαλτσερόφσκι 7, Τσίλης 19, Κοντογιάννης 6, Χρονοπούλου 14, Δίτσης 8, Bauche 18, Μιχαλοπούλου 2, Φύτρος 2.