Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 104-69 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινες» κράτησαν το αήττητο στη Λεωφόρο για την κανονική περίοδο, η οποία θα ολοκληρωθεί με την αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή (3/4, 15:00).

Πριν την έναρξη του αγώνα η Τζίλιαν Αλέιν παράλαβε τα δύο βραβεία της KYANA MVP για την 15η και 19η αγωνιστική από την τιμ μάνατζερ της ομάδας Λολίτα Λύμουρα.

Κορυφαίες για το «τριφύλλι» στη νίκη επί του ΠΑΣ ήταν η Παυλοπούλου με 32 πόντους (7/9 τρίποντα), η Αλέιν με ακόμη ένα double double με 17 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ και η Τζόουνς σημείωσε double double με 18 πόντους και 12 ασίστ.

Το «τριφύλλι» άργησε να βρει ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα τα Γιάννενα να περάσουν μπροστά και να δημιουργήσει διαφορά για να λήξει η πρώτη περίοδος 17-26.

Με καλύτερο ρυθμό μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός που πλησίασε στον πόντο (33-34) με τρίποντο της Παυλοπούλου και στη συνέχεια πέρασε σε θέση οδηγού (36-34) με καλάθι και φάουλ της Σταμολάμπρου στο 16’. Οι «πράσινες» συνέχισαν να προπορεύονται στο σκορ με ρεσιτάλ τριπόντων από την Παυλοπούλου (4 στο δεκάλεπτο). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 52-43 υπέρ του ΠΑΟ.

Με το πόδι στο γκάζι συνέχισε ο ΠΑΟ με την επιστροφή στο παρκέ. Με την Παυλοπούλου να οδηγεί επιθετικά το τριφύλλι με 29π. (6/7) και με σερί 26-10 η απόσταση μεγάλωσε στο +25 (78-53) του τρίτου δεκαλέπτου.

Διαδικαστική ήταν η τελευταία περίοδος με τον ΠΑΟ να έχει πάρει διαφορά ασφαλείας και την κόουτς Καπογιάννη να ανοίγει το rotation χρησιμοποιώντας όλες τις παίκτριες που είχε στην διάθεση της. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 104-69.

Η προπονήτρια της ομάδας Ελένη Καπογιάννη ανέφερε: «Μπήκαμε χαλαρά στην αρχή. Είναι δύσκολο να βρεις κίνητρο σε αυτά τα ματς. Μάθαμε πριν το ματς ότι θα λείπει και η Σαρηγιαννίδου οπότε ήμασταν λίγο πιο νωχελικές. Στη συνέχεια όμως βάλαμε τα μακρινά σουτ, τα οποία μας έδινε προκλητικά ο ΠΑΣ. Θα δούμε ποια είναι η κατάσταση με τη Τζόουνς αλλά δε φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό. Η Καρακασίδου λογικά θα πάρει χρόνο με τον Ηρακλή στην επόμενη αγωνιστική. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που γέμισε πάλι το γήπεδο. Μπορεί να ακούγεται τετριμμένο αλλά είναι η αλήθεια».

Διαιτητές: Κιουλάφας-Ψύχας-Καραπαπάς

Δεκάλεπτα: 17-26, 52-43, 78-53, 104-69

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 12(3), Παυλοπούλου 32(7), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9(1), Μπάτσιου 5(1), Σωτηρίου 9(1), Πατσιάτζη, Τζόουνς 18(2), Αλέιν 17(1), Χαιριστανίδου 2.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου 2, Δαμουλάκη 2, Μάρκοβιτς 6, Πηλακούτα 17, Μαρίνη 21(2), Παπανικολάου, Κωνσταντάρα, Γουίλκινσον 6, Ασμπερι 14(2)