Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Παναθηναϊκού επικράτησε της Ρέας Ρεθύμνου με 3-1 στο Κορωπί και έκανε ένα ακόμα «πράσινο» δώρο στα γενέθλια του Συλλόγου.

Αρκετά καλό αγωνιστικό πρόσωπο έδειξε το «τριφύλλι» που πήρε το τρίποντο κόντρα στην αξιόμαχη Ρέα σε έναν δυνατό αγώνα και έφτασε τους 34 βαθμούς και παραμένει στο κυνήγι του ΠΑΟΚ.

Παρότι ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο μόλις λεπτό εντούτοις πήρε άμεσα τα ηνία του αγώνα και ανέβασε στροφές

Το «τριφύλλι» πήρε την κατοχή και περιόρισε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο και κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά της Κακαμπούκη έπειτα από σέντρα της Ντομόντ στο 25΄.

Οι γηπεδούχες συνέχισαν να απειλούν και τελικά είδαν την πίεση τους να αποδίδει καρπούς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Πιο συγκεκριμένα  έπειτα από γέμισμα της Σιδηρά και γύρισμα της Σπυριδωνίδου, ήρθε η Χαμαλίδου με μονοκόμματο σουτ να κάνει το 2-1 στο 48΄.

Περίπου 20 λεπτά αργότερα η Σπυριδωνίδου κατάφερε και εκμεταλλεύτηκε ένα γέμισμα της Δημητρίου από τα μετόπισθεν και αφού κέρδισε μια κόντρα πάτησε περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στη Χαμαλίδου που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Παναθηναϊκός (Ρούβαλης):  Δημητροπούλου, Νεφρού, Σιδηρά, Δημητρίου, Νταρζάνου, Κακαμπούκη, Ρόγκαν, Κοκοτσάκη, Χαμαλίδου, Σπυριδωνίδου, Ντομόντ

Μπήκαν στο παιχνίδι και οι Σιαφαρίκα (αντί Κοκοτσάκη) και Κανέλλου (αντί Σπυριδωνίδου) και Λόγου (αντί Ντομόντ)

Σε δήλωση της η Ελένη Κακαμπούκη ανέφερε «Δείξαμε χαρακτήρα παρότι ο αντίπαλος προηγήθηκε νωρίς και μείναμε πίσω στο σκορ.

Μπήκαμε δυνατά αμέσως στο ματς και καταφέραμε και το γυρίσαμε στη συνέχεια και πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να βάλουμε και άλλα γκολ. Αυτό που μπορώ να υποσχεθώ είναι ότι δεν θα τα παρατήσουμε μέχρι το τέλος και θα διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί και στους δύο στόχους».

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και η δήλωση του κόουτς Δημήτρη Ρούβαλη   που ανέφερε «Δεχτήκαμε ένα πολύ γρήγορο γκολ σήμερα όμως αυτό δεν μας επηρέασε και αντιδράσαμε σωστά. Ο Παναθηναϊκός οφείλει να κυριαρχεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο και αυτό κάναμε αμέσως και γυρίσαμε την εις βάρος μας κατάσταση, δείχνοντας την ποιότητά μας».