Με νίκες ξεκίνησαν οι Παναγιώτης Γκιώνης, Κωνσταντίνος Αγγελάκης και Κατερίνα Τόλιου στο WTTContender του Κατάρ.

Καλή αρχή στο μεταξύ, έγινε για τα ελληνικά χρώματα στο WTTContender του Κατάρ. Ο Γκιώνης (νούμερο 124 στον κόσμο) ήταν απευθείας στον 2ο προκριματικό γύρο του απλού ανδρών κι εκεί δεν είχε πίεση από τον Ιρανό Νίμα Αλαμιάν (Νο 208). Επιβλήθηκε με 3-0 σετ, εκμεταλλευόμενος και τις αδυναμίες του αντιπάλου στην άμυνα (11-7, 11-4, 11-5) και αύριο στους «32» αντιμετωπίζει τον Μανούς Ουτπαλμπέι Σαχ από την Ινδία. Ο τελευταίος επικράτησε 3-2 σετ σε αμφίρροπη αναμέτρηση με τον Αυστριακό Ρόμπερτ Γκάρντος. Στις 14:55 αρχίζει ο αγώνας στο τραπέζι 4. Συνολικά τέσσερις γύροι βγάζουν τις προκρίσεις.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Αγγελάκης (Νο 325) βρέθηκε επίσης με bye στον 2ο προκριματικό γύρο. Είχε δύσκολο έργο απέναντι στον Τσαν Μπάλντγουιν από το Χονγκ Κονγκ (Νο 143), έκανε μεγάλη προσπάθεια, ώσπου κάμφθηκε με 3-2. Έχασε τα δύο πρώτα σετ, «απάντησε» με βελτιωμένη άμυνα και αποτελεσματικές επιθέσεις και αποκλείστηκε στις λεπτομέρειες του 5ου σετ (7-11, 8-11, 11-6, 11-9, 7-11).

Στο απλό γυναικών η Τέρπου (Νο 395) άρχισε από τον 1ο προκριματικό γύρο. Ήταν πολύ ανώτερη της Φαούτζια Μέλκι από το Κατάρ (αβαθμολόγητη ακόμα νεαρλη αθλήτρια), έπαιξε με τη δέουσα προσοχή και σοβαρότητα και νίκησε άνετα με 3-0 σετ (11-3, 11-2, 11-4). Όπως ήδη γνώριζε στη δεύτερη μέρα του Contender συναντά την πολύ αξιόλογη Ντόρα Μάνταρας από την Ουγγαρία. Στις 15:30 ο αγώνας στο τραπέζι 2.

Τα προκριματικά του διπλού ανδρών αρχίζουν αύριο 15/01. Ο Γκιώνης και ο Αγγελάκης, 2οι τον περασμένο μήνα στο ιταλικό WTTFeeder, έχουν ν’ αντιμετωπίσουν στις 12:00 (τραπέζι 2) τους Ιρανούς Αμίρ Χοσεΐν Χοντάι/Ναβίντ Σαμς. Αν νικήσουν και πάνε στον καθοριστικό 2ο γύρο, τότε θα συναντήσουν το ζευγάρι, που θα επικρατήσει στην κορυφή του ταμπλό και τον αγώνα Μανούς Ουτπαλμπέι Σαχ/ Σενχίτ Σουραβατζούλα (Ινδία)-Μεχντί Μπουλουσά/Ιμπραχίμα Ντιαβ (Αλγερία/Σενεγάλη). Οι liveμεταδόσεις θυμίζουμε, γίνονται από το κανάλι της WTT στο youtube (//www.youtube.com/@WTTGlobal) και αφορούν και τα τέσσερα τραπέζια.