Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μόνη αναρριχήθηκε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού έπειτα από την εντός έδρας νίκη επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 64-51 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινες» πήραν τους πολύτιμους δύο βαθμούς στην έδρα τους κόντρα στον αξιόμαχο Κρόνο σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενες έβαλαν δύσκολα στο «τριφύλλι» μόνο στην πρώτη περίοδο.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν τα εξής :8-16, 39-26, 56-41, 64-51.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 13, Μαυράκη, Μούλη 7, Καλαμπάκου 2, Καρακασίδου, Δίελα 12(1), Μακέι 14(2), Τάνσταλ 16.

Κρονος Αγ.Δημ.(Νικολαϊδου): Τζανετάτου 2, Μποσγανά 6(1),Τζόνσον 12(1), Τσιαδή, Κασάπογλου 8(1), Τσιχλάκη, Τζανέτου, Τσούχλη 2, Γασπαράτου, Τσαγκαροπούλου, Γκόρντον 11, Σμιθ 10.

Σε δήλωση της στο www.pao1908.gr η βοηθός προπονήτριας Αναστασία Κωστάκη επισήμανε «Εμείς δεν καταφέραμε να μπούμε καλά στο παιχνίδι και μείναμε πίσω στο σκορ στην αρχή του ματς.

Από κει και πέρα μαζέψαμε το σκορ στην δεύτερη περίοδο και πήραμε και διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι δεν πιάσαμε υψηλά στάνταρ απόδοσης σήμερα παρά τη νίκη. Όπως και να έχει βέβαια οι δύο βαθμοί μετράνε και είναι σημαντικό να νικάς στη μέτρια ημέρα σου. Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη συμπαράσταση ενώ είμαστε χαρούμενοι  και χαρούμενες που φιλοξενήσαμε σήμερα τις ακαδημίες του Αντετοκούνμπο στο γήπεδο».