Το τμήμα στίβου ΑμεΑ του Παναθηναϊκού πανηγύρισε σήμερα το πρώτο του μετάλλιο καθώς ο Σωτήρης Βαβαρούτσος πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ. στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο «πράσινος» αθλητής επέστρεψε και πάλι στο βάθρο μετά από δύο χρόνια στο ίδιο γήπεδο και ήταν «σφαιράτος» στα 100 μέτρα  με χρόνο 14.40 κατακτώντας τη δεύτερη θέση στην κατηγορία 46/47 βελτιώνοντας το 15.55 που είχε κάνει το 2021. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βαβαρούτσος υπέστη τράβηγμα στον δικέφαλο στα τελευταία 20 μέτρα ωστόσο έσφιξε τα δόντια και τερμάτισε.

Η προπονήτρια Ηλέκτρα Γιαννάκη έμεινε ικανοποιημένη από την εμφάνιση του αθλητή της και αύριο το «τριφύλλι» προετοιμάζεται για να συμμετέχει για πρώτη φορά στο αγώνισμα των ρίψεων με τη συμμετοχή του Σόλωνα Παπαδόπουλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με την ομάδα του «τριφυλλιού» έσπευσε να απαθανατιστεί και η άλλοτε δόξα του ελληνικού στίβου, η Βούλα Πατουλίδου.