Σπουδαία εμφάνιση για τον τριαθλητή του Παναθηναϊκού Θοδωρή Μωραϊτη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στο Βαρθολομιό και πήρε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο δέκα λεπτά λιγότερο από πέρυσι!

Ο φετινός χρόνος του Μωραϊτη στους αγώνες ήταν 1:15:55.0 στην κατηγορία PTS5  και αναμφίβολα οι προπονητές του Παναγιώτης Παϊπέτης , Κώστας Γκρέκας και Ηλέκτρα Γιαννάκη έμειναν ικανοποιημένοι από την εμφάνιση του.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε την έκτη θέση στη γενική κατάταξη ενώ οι Καστελλάνοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα με τις περισσότερες πρωτιές.

Τα αποτελέσματα του Πανελληνίου πρωταθλήματος ανά κατηγορία:

Κατηγορία PTS 5

1) ΔΗΜΉΤΡΗΣ ΟΙΚΟΝΌΜΟΥ (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ)

2) ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ)

Εκτός συναγωνισμού συμμετείχε ο αθλητής IBRAIM AL HUSEIN (ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ)

Κατηγορία PTVI 3

1) ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΛΙΓΝΟΣ με συνοδό ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΟΥΒΑΤΖΟΓΛΟΥ (ΦΙΛΟΞΕΝΟΣ)

Κατηγορία PTVI ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1) ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΣΙΧΛΑΚΗ με συνοδό την ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΣΟΜΠΑΝΑΚΗ (ΑΡΙΩΝ ΧΑΝΊΩΝ)

2) ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ με συνοδό την ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΑΓΓΕΛΕΤΟΥ (ΙΩΝΑ)

-Τους αγώνες παρακολούθησαν και έκαναν απονομές, ο Δήμαρχος Πηνειού Ανδρέας Μαρίνος και ο Πρόεδρος του Νομικού Προσώπου Αθλητισμού και Πολιτισμού του Δήμου Δημήτρης Βασιλόπουλος.

-Την ΕΑΟΜ-ΑμεΑ εκπροσώπησαν ο Έφορος αθλημάτων IWAS και πρόεδρος επιτροπής ανάπτυξης της Ομοσπονδίας Παναγιώτης Καδδάς και έφορος αθλημάτων IBSA και εκπρόσωπος εν ενέργεια αθλητών της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ Χρήστος Κορομηλας.