Ο αθλητής ΑμεΑ του Παναθηναϊκού Δημήτρης Αδαμαντίδης πέτυχε σημαδιακή νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο που γίνεται στο Αργοστόλι και πήρε την 11η θέση!

Ο νεαρός αθλητής του «τριφυλλιού» συμμετείχε για πρώτη φορά σε διεθνή αγώνα στην κατηγορία 11 και έκλεψε τις εντυπώσεις.

Στον παρθενικό του αγώνα ο Αδαμαντίδης κατάφερε και επιβλήθηκε με 3-0 του Πολωνού αντιπάλου του παίζοντας ένα σπουδαίο παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό ότι μετά τη λήξη του ματς τον περίμεναν μικροί  φίλαθλοι για αυτόγραφα.

Στο επόμενο ματς κόντρα στον αντίπαλο του από την Ουκρανία κατάφερε και έπαιξε και πάλι σπουδαία και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες γεμίζοντας όλα τα σετ (11-9,11-7, 11-9).

Στο τρίτο και τελευταίο ματς έπαιξε με αντίπαλο από την Κίνα αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες και παρά την ήττα του με 3-0  έδειξε ότι μπορεί να σταθεί επάξια και εκτός συνόρων. Η νίκη που έκανε του χάρισε την Τρίτη θέση στον όμιλο του και την 11η θέση μεταξύ των 18 αθλητών που ήταν στην κατηγορία του.