Την Παρασκευή 21 Απριλίου, διεξήχθησαν οι Πανελλήνιοι Αγώνες Αεροβόλων Όπλων στο Εθνικό Σκοπευτήριο του Βύρωνα, στις κατηγορίες Εφήβων (Ε)-Νεανίδων (Ν) και Νέων Ανδρών (ΝΑ)-Νέων Γυναικών (ΝΓ).

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. για άλλη μία χρονιά σάρωσε τα μετάλλια και ήταν ο κυρίαρχος στις περισσότερες κατηγορίες, έχοντας τους περισσότερους αθλητές του, στους τελικών των αγωνισμάτων. Πιο συγκεκριμένα:

Αεροβόλο Πιστόλι ΝΑ

Στον τελικό ο ΠΑΟ είχε 2 άτομα στον τελικό, με τον Π. Μιχαλόπουλο να ανακηρύσσεται Πρωταθλητής Ελλάδος! Ο Θ. Τρεκλής ο οποίος ηλικιακά θα μπορούσε να συμμετάσχει στην κατηγορία των εφήβων, απέδειξε ότι το ταλέντο του και η δουλειά που κάνει καθημερινά στις προπονήσεις τον κάνουν έναν αξιότιμο αντίπαλο στην κατηγορία των ΝΑ. Κατέκτησε την 6η θέση, δίνοντας σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα μας.

Αεροβόλο Τουφέκι ΝΓ

Ακόμα μία επιτυχία, διότι η Δ. Καλαϊτζάκη κατάφερε να μπει στις 8 καλύτερες σκοπέυτριες της Ελλάδας! 2 άτυχες βολές, την έριξαν στην 7η θέση, αλλά υπερέβαλλε ευατόν μπαίνοντας στον τελικό.

Αεροβόλο Τουφέκι ΝΑ

Πάλι κι εδώ, είχαμε αθλητές στον τελικό (8 καλύτεροι αθλητες στην Ελλάδα), και μάλιστα δύο! Ο Α. Λαζαράκος μετά από δυνατό πλασάρισμα, κατάφερε και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο! Ο συναθλητής του Λαζαράκου, ο Ν. Λεβάκος κατέκτησε την 7η θέση έχοντας κάνει αδιανόητο αγώνα. Ο Νικόλας, ήρθε από την Κύπρο που σπουδάζει, χωρις καμία προπονηση εδώ κι 10 μήνες περίπου, μονο και μόνο για να βοηθήσει την ομάδα και οι 4 βαθμοι που έδωσε, μπορεί να βγουν χρυσάφι στη μάχη της γενικής κατάταξης.

Αεροβόλο Πιστόλι ΝΓ

Σε αυτό το αγώνισμα και αυτη την κατηγορία, ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι δεν έχει αντίπαλο. Η Εβίτα Μιχελάκη μετά την κατάκτηση του Πανελληνίου Τίτλου στο Σπορ Πιστολι ΝΑ, έκανε το 2/2 και κατέκτησε και αυτον τον τίτλο! Η Πρωταθλήτρια Ελλάδος είχε για αντίπαλο, το νέο ταλεντο της Ελληνικής Σκοποβολής. Την Αναστασία Κοναξή, η οποία ήρθε από τον Ιανουάριο στον ΠΑΟ και στα χέρια του Θοδωρη Κοτταρα, χτυπάει την πόρτα της Εθνικής Ομάδας.

Αεροβόλο Τουφέκι Εφήβων

Εδω εγίνε το αδιανόητο. Ο Γ. Κολιάβρας, μέχρι τις τελευταιες 5 βολές ήταν 4ος. Ο αθλητης που ηταν στην 3η θεση ειχε καλη παρουσια και ολοι νομιζαμε οτι ο Γιωργος θα κατακτουσε την 4η θεση. Στις τελευταιες 5 βολες ομως, ο Κολιαβρας εκανε φοβερες βολές και ο αθλητης που μεχρι εκεινη τη στιγμη ηταν 2ος, δεν πηγε καθολου καλα με αποτελεσμα να βγει 4ος ανεβαζοντας μια θεση τον Γιωργο. Χαλκινο μεταλλιο για τον Γιωργο Κολλιάβρα ο οποιος μας εδωσε σε όλους το μαθημα, οτι η μαχητικη ψυχη μπορεί να καταφέρει πολλά ακομα κι αν ολα τα δεδομενα ειναι εναντιον. Μαζί με τον Γιώργο ήταν και ο αθλητης μας Κατσαρός, ο οποίος έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε για να μπει στον τελικό. Κάποιες κακές βολές του το στέρησαν, αλλά είμαστε πολύ περήφανοι για τη μεγάλη προσπάθεια που κατεβαλε.

Αεροβόλο Τουφέκι Νεανίδων

Η Εμμανουέλα Μιχελάκη έσπασε τα κοντέρ για άλλη μία φορά. Αναδειχθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδος με επιδοσεις που δε γίνονται ουτες στην κατηγορία των γυναικών! Περιμένουμε ενημέρωση απο την ΣΚΟΕ για το αν εκανε Πανελλήνιο Ρεκορ τελικών. Μαζί της στον τελικό, ήταν και η Ε. Μακράκη η οποία έκανε εναν εκπληκτικό τελικό! Μαζί με τα 2 κορίτσια ηταν και η Αργυρη Νικολοπούλου, η οποία για λίγο, δε μπήκε στον τελικό αλλά έκανε εναν καταπληκτικό αγώνα! Εχει αποδειξει πολλάκις το πόσο καλή σκοπεύτρια είναι και θα απασχολήσει για πολλά χρόνια την ελληνική σκοποβολή!

Ο ΠΑΟ κατέκτησε 7 μετάλλια σε 1 ημέρα! Μετά απο τις παραπάνω επιτυχίες, το πρωτάθλημα σ’ αυτή την κατηγορία βάφεται πράσινο σιγα-σιγα και ολα θα εξαρτηθουν από το Σαββατοκύριακο!