Το αντρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο Ρέντη στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και πλέον κοιτάζει τη ρεβάνς, τη Μεγάλη Τετάρτη 12 Απριλίου στις 21:00 στο ΟΑΚΑ.

Οι πράσινοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι και με όπλο το σερβίς αλλά και το μπλοκ στο τάι μπρέικ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο Κόβαρ με 20 πόντους, ο οποίος κυριάρχησε στο 4ο και το 5ο σετ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ερνάντεζ με 21 πόντους αλλά και τους μπλοκέρ Πετρέα- Ρανγκέλ και φυσικά από τον πασαδόρο του «τριφυλλιού» Άξελ Γιάκομπσεν.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 1-10. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +11 (8-19) και παρότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 15-21, οι «πράσινοι» έκαναν το 1-0 (17-25).

Στο δεύτερο σετ αντιστράφηκαν οι ρόλοι και ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στην αρχή του σετ (7-4). Ο ΠΑΟ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10 αλλά οι γηπεδούχοι «έχτισαν» ξανά διαφορά για το 1-1 (25-19).

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός πίεσε την υποδοχή του Ολυμπιακού και πήρε αέρα +4 (2-6). Η διαφορά αυτή, όμως, διατηρήθηκε για λίγο από τους «πράσινους», καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν το σκορ (12-11) αποκτώντας και τρεις πόντους προβάδισμα (15-12). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του σετ (25-21) για το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βελτίωσαν πολύ το μπλοκ και την άμυνά τους, ενώ με τους Κόβαρ και Ερνάντεζ πίεσαν στην επίθεση. Οι δύο συνεχόμενοι άσσοι του Μπάση έστειλαν τη διαφορά στο +10 (11-21) για να έρθει η ισοφάριση σε 2-2 σετ (15-25).

Στο τάι μπρέικ υπήρξαν πολλές ισοπαλίες μέχρι το 7-7, όταν ο Παναθηναϊκός με τον Κόβαρ να κυριαρχεί επιθετικά κατάφερε να περάσει μπροστά με 7-11. Με δύο πόντους από το μπλοκ του το «τριφύλλι» κι εν συνεχεία με άσσο του Πετρέα διαμορφώθηκε το 8-14. Ο Ολυμπιακός έσβησε δύο match point του ΠΑΟ αλλά οι «πράσινοι» τέλειωσαν το σετ 10-15.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 1-10, 6-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-19

3ο σετ: 5-8, 16-12, 21-18, 25-21

4ο σετ: 3-8, 9-16, 11-21, 15-25

5ο σετ: 5-4, 7-10, 8-12, 10-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 16 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15) σε 126΄

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 11π. (6/10επ., 5 άσσοι), Στερν 19 (16/36επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (7/20επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 38%αρ.), Τράβιτσα, Λινάρδος 8 (4/6επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (16/27επ., 3 άσσοι, 46%υπ., 40%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 23%υπ., 14%αρ.), Ζουπάνι 2 (2/8επ.), Δαλακούρας 1 (1/2επ., 80%υπ., 40%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 20π. (13/24επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι, 56%υπ., 44%αρ.), Πετρέας 11 (4/7επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Γιάκομπσεν 2 (0/1επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (8/15επ., 5 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40%υπ., 29%αρ.), Ερνάντεζ 21 (18/34επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 52%υπ., 39%αρ.), Μπάσης 2 (2 άσσοι).

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Δεν έχουμε να δώσουμε απάντηση σε κανέναν και πουθενά. Και στον ημιτελικό στο Challenge Cup και στον ημιτελικό του κυπέλλου και στον ημιτελικό του πρωταθλήματος που χάσαμε, ο Παναθηναϊκός πάλεψε πολύ σκληρά, οι αντίπαλοι έπαιξαν καλύτερα και τον κέρδισαν. Απαντήσεις δεν δίνουμε σε κανεναν.Πάντα παίζει ρόλο η ψυχολογία. Το θέλουμε πολύ. Παλεύουμε και ποτέ δεν εγκαταλείψαμε την προσπάθεια. Σήμερα μας βγήκε. Πάντα παλεύαμε και το θέλαμε. Το νιώθαμε πως δεν ήμασταν τόσο καλά. Χρειαζόμασταν μία νίκη τότε που κρίνονταν το πρωτάθλημα. Δεν την κάναμε. Είναι μεγάλα παιχνίδια αυτά. Με το αποτέλεσμα δεν έχει υπογράψει κανείς συμβόλαιο. Το τι παιχνίδι θα περιμένουμε στη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ δεν το ξέρω. Καθε ματς έχει διαφορετική δυναμική. Εμείς θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο και να πάρουμε τη νίκη. Ο καλύτερος θα κερδίσει όπως λέμε συνέχεια… ».