Οι δύο ποδοσφαιρίστριες του Παναθηναϊκού Νταρζάνου και Μπριάνα αγωνίστηκαν με την Εθνική Νεανίδων σε όλο το ματς κόντρα στην πανίσχυρη Αυστρία.

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 6-0 από την Αυστρία στο Stadio Silvio Piola για τη δεύτερη αγωνιστική του 6ου ομίλου στη League A. Στο 16ο λεπτό η Μάντλ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με δυνατό σουτ νίκησε τη Γρίβα, ανοίγοντας το σκορ και στο 35′ η Αιστλάιτνερ με κοντινή προβολή μετά από σέντρα της Κάουτζ διαμόρφωσε το 2-0.

Στο 41′ η Αυστρία σημείωσε και 3ο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Οτζούκβου μετά από ανατροπή της Αιστλάιτνερ από την Καρυπίδη. Στο 50ό λεπτό η Μπριάνα νικήθηκε από την Ελ Σερίφ σε τετ α τετ. Στο 72ο λεπτό η Μάντλ με κεφαλιά από τη μεγάλη περιοχή σκόραρε για το 4-0 και στο 90ό λεπτό διαμόρφωσε το 5-0 πετυχαίνοντας χατ τρικ. Το τελικό σκορ έκλεισε με σουτ η Νάτερ στο 92ο λεπτό.

Την τελευταία αγωνιστική η Εθνική Ομάδα αντιμετωπίζει τη Βοσνία – Ερζεγοβίνη (11/04/2023, 15:30) και χρειάζεται τη νίκη για να παραμείνει στη League Α του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU-19.

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Γρίβα, Κέτα (46′ Φραγγοπούλου), Στεργιούλη (46′ Τσαρούχα), Καρυπίδη, Κουκουλάκη (71′ Γκούφα), Κωστοπούλου, Καλέση (78′ Μπέου), Χαλατσογιάννη, Νταρζάνου, Γκούλντεν Μέι (82′ Μάρκου), Μπριάνα.

Αυστρία (Γιόχανς Σπλίκα): Ελ Σερίφ, Κάουτζ (58′ Χολ), Φούξ, Σάβιτς, Σπίν (58′ Ντι Άντζελο), Σείντι (65′ Σόρν), Οτζούκβου, Ρόντουνερ, Αιστλάιτνερ, Μάντλ, Ρέισνερ (46′ Νάτερ).