Το αντρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού δε μπόρεσε να πάρει τη νίκη στην Πυλαία που θα του επέτρεπε να συνεχίσει στη σειρά των ημιτελικών, αφού γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο πρωτάθλημα και θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο 8 Απριλίου τον Ολυμπιακό στο Ρέντη για το πρώτο παιχνίδι του Λιγκ Καπ. Ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί την Μ. Τετάρτη 12 Απριλίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ο Παναθηναϊκός που αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή και στο μπλοκ του, έβγαλε αντίδραση σε πολλά σημεία του αγώνα, ωστόσο τα λάθη σε κρίσιμα σημεία του κόστισαν τη νίκη.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 7-3, ωστόσο ο ΠΑΟ έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 7-6. Οι «πράσινοι» έμειναν κοντά στο σκορ και ισοφάρισαν σε 12-12 ενώ αμέσως μετά πέρασαν μπροστά (12-13). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το προβάδισμά του ΠΑΟΚ (20-17) αλλά ο Παναθηναϊκός «έσβησε» τη διαφορά στον πόντο (22-21). Δύο συνεχόμενα λάθη του «τριφυλλιού» οδήγησαν στο 24-21 αλλά παρότι ο ΠΑΟ κατάφερε να μειώσει σε 24-23, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 (25-23).

Το δεύτερο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε πίσω με 5-0, ωστόσο κατάφερε να μειώσει σε 9-6 κι εν συνεχεία στον πόντο (14-13). Οι γηπεδούχοι όπως και στο πρώτο σετ πήραν προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο (20-17) και έφτασαν στο 2-0  (25-18).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να «χτίζουν» διαφορά από νωρίς (8-4) αλλά οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν σε 12-11 και στη συνέχεια να ισοφαρίζουν σε 13-13. Με άσσο του Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με +2 (15-17) αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 17-17. Ακολούθησαν αρκετές ισοπαλίες μέχρι το +2 του ΠΑΟΚ (22-20) που έγινε 25-21.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Προσπαθήσαμε σήμερα αλλά όχι όπως θα έπρεπε, ωστόσο κάναμε προσπάθεια. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και δίκαια προχωράει στους τελικούς. Το τι φταίει ο μόνος που μπορεί να το κρίνει είναι ο οργανισμός του Παναθηναϊκού, οι φίλαθλοι, η διοίκηση και η ομάδα. Αυτό είναι μεταξύ μας, ξέρουμε τι μας έχει συμβεί. Θέλω να πω στους φίλαθλους του Παναθηναϊκού ότι όλα έχουν αναλυθεί και συζητηθεί, ξέρουμε τι έχει συμβεί. Από την άλλη είμαστε εδώ, είμαστε δυνατοί, δεν τα καταφέραμε σε τρεις ημιτελικούς ωστόσο ήμασταν στους ημιτελικούς.  Πρέπει να βρούμε τρόπο να γίνουμε πάλι πρωταθλητές».

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδης, Παρατηρητής αγώνα: Θεμελής, Παρατηρητής διαιτησίας: Αντωνούλης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.