Οι δύο ποδοσφαιρίστριες του Παναθηναϊκού αγωνίστηκαν με την Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου νεανίδων στον αγώνα κόντρα στη σπουδαία Ιταλία

Η  Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 4-0 από την Ιταλία στο Stadio Silvio Piola στην πρεμιέρα της στην δεύτερη προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU-19 της League A.

Στο 8ο λεπτό το δυνατό σουτ της Ντέλα Περούτα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Γρίβα. Στο 21ο λεπτό η Ιταλία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή της Περούτα από την Γρίβα και η Φάτνερ έδωσε το προβάσιμα στη Σκουάντρα Ατζούρα με εύστοχη εκτέλεση. Στο 31ο λεπτό η Γρίβα έδιωξε εντυπωσιακά το σου της μακρινό σουτ της Σάτζερ και στο 35′ η Ντέλα Πελούτα σημείωσε το 2-0 με δυνατό σουτ μετά από σέντρα της Ρεντζότι. Στο 41′ η προβολή της Καρυπίδη από κοντά κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 68ο λεπτό η Ρεντζόνι μπήκε στη περιοχή και σημείωσε το 3-0 με σουτ από πλάγια θέση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με σουτ η Ντέλα Περούτα στο 92ο λεπτό. Στην άλλη αναμέτρηση του 6ου προκριματικού ομίλου η Αυστρία επικράτησε 2-0 της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης. Το Σάββατο 8 Απριλίου στις 16:00 η Εθνική Ομάδα αντιμετωπίζει την Αυστρία για την δεύτερη αγωνιστική του Round 2 του EURO WU-19.

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Γρίβα, Στεργιούλη, Κέτα (62′ Μπέου), Γκούνη, Γεωργούλα (83′ Κουκουλάκη), Καρυπίδη (83′ Καλέση), Γιαννακά, Χαλατσογιάννη, Τσαρούχα (33′ Μάρκου), Νταρζάνου (62′ Μπριάνα), Κωστοπούλου.

Ιταλία (Σελίνα Ματσαντίνι): Μπαρταλίνι, Ζαπετίνι, Τρεβίσαν, Σορέλι (78′ Μπιανκί), Αριγκόνι (65′ Πετράρα), Ρεντζότι, Φεράρα (78′ Μουνεσίφ), Σάτζερ, Φάτνερ, Τσεζαρίνι (18′ Ντραγκόνι), Ντέλα Περούτα.