Ο Παναθηναϊκός έχασε με 1-3 σετ από τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και πλέον καλείται να διεκδικήσει ότι του αναλογεί σε πρωτάθλημα και Λιγκ Καπ.

Το «τριφύλλι» δεν τα κατάφερε απέναντι στον «δικέφαλο του Βορρά» και δε μπόρεσε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «πράσινοι» καλούνται να δώσουν μάχες στους τελικούς του Λιγκ Καπ αλλά και στο πρωτάθλημα και να κάνουν ότι καλύτερο μπορούν.

Το πρώτο σετ ήταν κλειστό και είναι χαρακτηριστικό ότι η μεγαλύτερη διαφορά έφτασε για τον ΠΑΟΚ στους τρεις πόντους. Οι «πράσινοι» μπήκαν προσεκτικά στο ματς και περίπου στα μισά κατάφεραν με τον Φράγκο να κάνουν το 12-12. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 15-14 ωστόσο ο «δικέφαλος του Βορρά» εκμεταλλεύτηκε λάθη του «τριφυλλιού» και πήγε το ματς στο 17-20. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο 22-24 γύρισαν το ματς και το κατέκτησαν με 27-25 με μονό μπλοκ του Πετρέα.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» δεν πάτησε καλά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ νωρίς με 4-7 και η τελευταία προσπάθεια να επανέλθει ήταν στο 8-10. Εν συνεχεία συνεχόμενα λάθη έφεραν το 8-14 και κατόπιν το 10-19 και τελικά το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 17-25.

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟ καθώς έμεινε πίσω στο σκορ με 2-7 και στη συνέχεια με 6-12. Ο Παναθηναϊκός δεν ανέβασε την απόδοση του και το ματς πήγε στο 11-18 και αργότερα το 16-22 για να χαθεί τελικά 20-25.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινοι» ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ παρότι βρέθηκαν 5-6 πίσω στην αρχή. Το γύρισαν σε 11-10 με τον Πετρέα στο σερβίς και πήραν προβάδισμα +3 (14-11). Παρόλα αυτά μια σειρά λαθών έφερε το 16-17 για τον ΠΑΟΚ και κατόπιν το 18-21 όπου εκεί έγινε μια αμφισβητούμενη φάση και οι διαιτητές απέβαλλαν τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο. Τελικό σκορ 25-22.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Έχουμε ακόμα παιχνίδια μπροστά μας για διαφορετικούς στόχους και θα συνεχίσουμε να δίνουμε τη μάχη μας. Δεν έχει κάνει ποτέ κανείς συμβόλαιο με τις νίκες. Εμείς θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε και θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τον Παναθηναϊκό».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Καπότης, Γραμματείες: Θεοδωρίδου, Καπουράνη.