Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού γνώρισε την ήττα με 60-66 στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό και βρίσκεται 3-1 πίσω στις νίκες.

Οι «πράσινες» πάλεψαν στο κατάμεστο «Παύλος Γιαννακόπουλος» και ήλεγξαν για τρία δεκάλεπτα τον αγώνα, ωστόσο η χαμηλή παραγωγικότητα στο τέταρτο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με τα εις βάρος τους φάουλ (βολές 4-14) έκριναν το αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναϊκός θα έχει άλλη μια ευκαιρία να αντιδράσει την Κυριακή 2 Απριλίου στις 14:00 στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Για το «τριφύλλι» μεγάλη ήταν η συμβολή της Αλεξανδρή (14π.) και της Πότερ (15π.), ενώ σημαντική βοήθεια σε άμυνα και επίθεση προσέφερε η Χαιριστανίδου (8π.) ειδικά στην τρίτη περίοδο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό, ενώ κατέβασε 13 ριμπάουντ, είχε 5 ασσίστ και 2 κλεψίματα. Για τρία λεπτά από το 7’ έως το 4’ δε σημειώθηκε καλάθι ωστόσο  τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κάρτερ και Αλεξανδρή διαμόρφωσαν το +7 (12-5). Στη συνέχεια, με δύο καλάθια από Πότερ και μπάζερ της Χαιριστανίδου, ο ΠΑΟ «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με +11 (16-5).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» έφτασαν τη διαφορά και στο +13 (20-7) με την Αλεξανδρή να σημειώνει 9 πόντους (12 π. στο ημίχρονο). Ο Ολυμπιακός με δικό του σερί πλησίασε στο καλάθι (29-27) αλλά η Κάρτερ και ξανά η Αλεξανδρή είχαν την απάντηση για το +6 (33-27) του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε να «χτίζει» πάλι διαφορά (41-29) αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν στο -2 (41-39). Με τη Χαιριστανίδου να προσφέρει σημαντικά σε άμυνα και επίθεση οι «πράσινες» τελείωσαν το δεκάλεπτο με +6 (49-43).

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς σκορ για αρκετά λεπτά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να προηγηθούν με 53-59. Με τρίποντο της Παυλοπούλου και της Χριστινάκη η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (60-61) αλλά τελικά ο ΠΑΟ γνώρισε την ήττα με 60-66.

Διαιτητές: Τηγάνης, Τσιμπούρης, Φραγκούλη

Δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλόπουλου 3(1), Πότερ 15, Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή 14(2), Χριστινάκη 7(1), Κάρτερ 9(1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8.

Ολυμπιακός (Νίκλας): : Σταμολάμπρου 4, Αγιούσο 16, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφοσον 26(1), Νικολοπούλου 14(2), Δίελα, Σοοκ 6.