Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ από τον ΠΑΟΚ και πλέον βρίσκεται πίσω με 0-2 στις νίκες για τα πλέι οφ ωστόσο το μυαλό όλων στρέφεται στο ματς κυπέλλου με τον «δικέφαλο του Βορρά».

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε το «τριφύλλι» από τους «μελανόλευκους» και θα πρέπει να κάνει τρεις συνεχόμενες νίκες για να περάσει στους τελικούς.

Από κει και πέρα ο Παναθηναϊκός καλείται να μετρήσει τις δυνάμεις του με τον ΠΑΟΚ πάλι την Παρασκευή στον ημιτελικό κυπέλλου στην Καλαμάτα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι και έμεινε γρήγορα πίσω στο σκορ με 2-8 και 6-12.

Δυστυχώς η κατάσταση δεν άλλαξε και κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός άρχισε να αφήνει το ματς με αποτέλεσμα να απωλέσει το σετ με 12-25.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως το «τριφύλλι» μπήκε στη θέση του οδηγού και κατάφερε με πολύ καλή εμφάνιση σε επίθεση αλλά και με προσεκτικές άμυνες να πάει το σετ στο 17-9 και να το κατακτήσει τελικά με 25-16.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ ο ΠΑΟ με όπλο την προσήλωση στο ματς πήρε προβάδισμα με 12-10 και κατόπιν με πολύ καλή παρουσία στην επίθεση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 20-17.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τη σοβαρότητα του ούτε στους τελευταίους κρίσιμους πόντους και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-23.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ οι «πράσινοι» έμειναν πίσω με 4-6 και στη συνέχεια με 6-10 ωστόσο ο Ερνάντες το μάζεψε σε 10-11 και μετά ισοφάρισε σε 17-17. Παρόλα αυτά κάποια λάθη στο τέλος έφεραν το 21-25 και την ισοφάριση σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟ ήταν πίσω με 2-4 και στα μισά του σετ ήταν πίσω με 6-8. Το 7-8 πάρθηκε με δυσκολία και ποιότητα από τον Ερνάντες και αντίστοιχα το 8-9 από τον Κόβαρ και το 10-11 από τον Ρανγκέλ. Όμως αυτοί οι πόντοι δεν έφταναν και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 13-15 και ταυτόχρονα το ματς με 2-3 σετ.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Στα πρώτα δύο σετ κρίθηκαν από το σερβίς των ομάδων. Τα υπόλοιπα δύο ήταν πολύ κλειστά, η κάθε ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άλλης, με συνέπεια να πάει το ματς στο tie break.

Για τα επόμενα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ για κύπελλο και για τους ημιτελικούς του πρωταθλήματος: «Το κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό. Επιτέλους, μετά από καιρό ο Παναθηναϊκός έπαιξε. Εγώ και οι παίκτες μου τον τελευταίο μήνα προσπαθούσαμε να… γυρίσουμε την κατάσταση. Σήμερα, αν και χάσαμε εμφανιστήκαμε ως Παναθηναϊκός». Για τον Κόβαρ: «Έχουμε τραβήξει πολλά φέτος…».

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βουδούρης. Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος: Επόπτες: Καπότης, Ζαρντίνης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.