Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Πρωτέα Βούλας και επιβλήθηκε με 86-56 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» ανεβάζοντας ταχύτητα εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Το «τριφύλλι» διαθέτει μεγάλη ποιότητα στο ρόστερ του και αυτό το έδειξε και σήμερα στο κλειστό της Λεωφόρου απέναντι στον αξιόμαχο Πρωτέας Βούλας.

Οι «τριφυλλοφόρες» παρότι αγωνίστηκαν χωρίς την Ριντ που δεν χρησιμοποιήθηκε λόγω τραυματισμού , εντούτοις έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα και έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μοιράστηκε σε αρκετές παίκτριες ο χρόνος συμμετοχής ενώ το βάρος στο σκοράρισμα πήραν οι Χριστινάκη, Πότερ και Παυλοπούλου.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στην επίθεση και έβρισκε διάφορους τρόπους να σκοράρει. Ωστόσο αυτό δεν ήταν ικανό για να πάρει μια διαφορά ασφαλείας αφού ταυτόχρονα δεχόταν αρκετούς πόντους.

Έτσι με τις δύο ομάδες να σκοράρουν η πρώτη περίοδος έληξε με 23-20 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στη δεύτερη περίοδο πάντως η ροή του αγώνα άλλαξε πλήρως αφού το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του επιθετικά ενώ παράλληλα έκλεισε τους δρόμους προς το καλάθι στον Πρωτέα Βούλας.

Με αυτά τα δεδομένα το ημίχρονο έκλεισε φυσιολογικά στο 51-31 με τον Παναθηναϊκό να σφραγίσει σε μεγάλο βαθμό τη νίκη.

Στην Τρίτη περίοδο οι «πράσινες» έκαναν διαχείριση του σκορ και παράλληλα διατήρησαν την καλή αμυντική τους λειτουργία. Η διαφορά μεγάλωσε και άλλο και το 68-42 μιλάει από μόνο του.

Αναφορικά με την τέταρτη και τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό σκορ στον πίνακα έγραψε 86-56.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ στο ματς που θα ρίξει την αυλαία της κανονικής περιόδου.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ζιάκα 4, Παυλοπούλου 12 (2), Πότερ 15, Σωτηρίου 9 (1), Αλεξανδρή 7, Παλάσκα, Χριστινάκη 21 (2), Κάρτερ 8 (1), Θεοδωρομανωλάκη 5 (1) και Χαιριστανίδου 5.

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκιλντέι 16 (1), Χατζηβασιλείου 2, Μάντιτς 3, Σακελλαρίου, Πατεράκη 9, Χατζηγιακουμή 3 (1), Αλέξια 4, Αναστασοπούλου 3 (1), Μπουθ 16 (1) και Τζανετάτου.

Ο Assistant Coach  του Παναθηναϊκού Ανδρέας Ζιάκας τόνισε «Για εμάς έχει ξεκινήσει μια κομβική περίοδο της σεζόν και σίγουρα θέλουμε σε κάθε ματς να κερδίζουμε όπως κάναμε σήμερα. Έχουμε ακόμα ένα ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ εκτός έδρας για να ολοκληρώσουμε την κανονική σεζόν και θέλουμε και εκεί τη νίκη. Ακολουθεί ένα δύσκολο χρονικό διάστημα  με πλέι οφ και με το φάιναλ φορ κυπέλλου και σίγουρα θα πέσουν μαζεμένα πολλά δύσκολα και απαιτητικά ματς και οφείλουμε να έχουμε κάνει την σωστή και κατάλληλη προετοιμασία».