Ο Παναθηναϊκός τροφοδοτεί τις μικρές εθνικές ομάδες στο ποδόσφαιρο γυναικών και οι Νταρζάνου και Μπριάνα έπαιξαν σήμερα στο φιλικό της Εθνικής Νεανίδων της Ελλάδας κόντρα στην αντίστοιχη της Σερβίας.

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 1-0 από την αντίστοιχη της Σερβίας σε φιλική αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη στο Στάδιο Νέας Σμύρνης στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για τη συμμετοχή τους στην 2η προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU-19 2023.

Στο 20ο λεπτό η Γιαννακά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ από θέση τετ α τετ και στο 24ο λεπτό η Γρίβα έδιωξε σωτήρια το σουτ της Μάτεγιτς από το σημείο του πέναλτι. Στο 44ο λεπτό η Στόκιτς πάσαρε στην Μάτεγιτς η οποία πέρασε την Γρίβα και σημείωσε το 1-0 για την Σερβία. Στο 57΄η Χαλατσογιάννη μπήκε στη περιοχή με έξοχη ατομική ενέργεια αλλά το σουτ της έδιωξε σε κόρνερ η Σκάντρο.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες και πάλι την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου στις 11:00 στο Στάδιο Νέας Σμύρνης, στη δεύτερη φιλική τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για την 2η προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU-19 προσεχή Απρίλιο.

Την αναμέτρηση ανάμεσα στις Εθνικές Ομάδες Νεανίδων της Ελλάδας και της Σερβίας στο Στάδιο Νέας Σμύρνης παρακολούθησε και η αποστολή της Εθνική Γυναικών, η οποία αυτή τη περίοδο πραγματοποιεί την προετοιμασία της υπό τις οδηγίες του νέου ομοσπονδιακού τεχνικού Αλέξανδρου Κατηκαρίδη.