Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη χωρίς τον Ερνάντεζ και θέλει να σφραγίσει την πρόκριση στον τελικό την επόμενη Τετάρτη (15/2) στο Μαρούσι.

Οι «πράσινοι» με τρομερή εμφάνιση πήραν καθαρή νίκη και πλέον χρειάζονται δύο σετ για να προκριθούν στους τελικούς του Challenge Cup.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γίρι Κόβαρ με 26 πόντους  (19/36 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες), ενώ τρομερή ήταν η συνεισφορά των Σάντερ 16 (15/26 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 56% άριστες) και Φράγκου 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες).

Το πρώτο σετ ξεκίνησε δυνατά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 15-17 ύστερα από άσσο του Πετρέα. Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε γρήγορα και έφερε το σετ στα ίσια (17-17). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟ δε λειτούργησε αποτελεσματικά και δέχτηκε 9-2 σερί με αποτέλεσμα να λήξει το πρώτο σετ 25-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Παρόμοια ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα +2 (14-12) αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (16-16) με άσσο του Σάντερ. Συγκλονιστικός ήταν ο Κόβαρ που με τρεις άσσους κατάφερε να δώσει αέρα +5 στον Παναθηναϊκό (19-24) για την ισοφάριση σε 1-1 σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός με πολύ καλούς τους Φράγκο και Σάντερ κατάφερε να πάρει προβάδισμα +2 (16-18) αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 18-18. Με ακόμη έναν άσσο από τον Κόβαρ ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά (21-22) σε κρίσιμο σημείο και με καθαρό μυαλό έκανε το 1-2 σετ με 23-25.

Στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα αποκτώντας προβάδισμα (11-7). Με τον Πετρέα από θέση σερβίς να πετυχαίνει δύο άσσους τους «πράσινους» να έχουν βελτιώσει σημαντικά το μπλοκ τους, κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, μπαίνοντας σε θέση οδηγού (11-14). Μάλιστα, στα τέλη του σετ ο ΠΑΟ είχε αέρα +3 (16-19) αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει (19-19). Η τελική ευθεία πήγε πόντο – πόντο με τον Παναθηναϊκό να φτάνει πρώτος στο match point (23-24). Οι γηπεδούχοι, το «έσβησαν» (24-24), όμως ο εξαιρετικός Κόβαρ ήταν και πάλι εκεί για το 24-26 και το 1-3 σετ.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν πολύ δυνατό και κλειστό παιχνίδι. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα μας έχει 14 αθλητές, ο καθένας είναι πολύτιμος. Και οι 14 πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους. Ο αντίπαλός μας είναι μια μεγάλη ομάδα με εξαιρετικούς παίκτες που μπορούν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Για μας κάναμε μια νίκη αλλά ο νικητής του δεύτερου παιχνιδιού είναι αυτός που θα πάρει την πρόκριση. Συνεχίζουμε να προσπαθούμε για το καλύτερο».

Ο Μπρέντεν Σάντερ είπε: «Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο ματς. Όλοι έπαιξαν καλά και είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου».

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα Γίρι Κόβαρ δήλωσε: «Το βόλεϊ είναι ομαδικό άθλημα. Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο αλλά είχαμε όλους τους αθλητές μας έτοιμους. Δεν περίμενα νίκη με 3-1 αλλά ήταν δίκαιη. Τίποτα δεν έχει τελειώσει, έχουμε ένα μικρό πλεονέκτημα αλλά  πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι. Θέλω να δω το γήπεδο του Αγίου Θωμά γεμάτο και θα παλέψουμε για την πρόκριση».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης.