Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 77-63 και παρότι δεν φαίνεται να παίρνει το πλεονέκτημα της έδρας για τους τελικούς, ισοφάρισε στις νίκες 1-1 και αποδεικνύει ότι έχει μεγαλύτερο δέσιμο, ποιότητα και δίψα ως σύνολο από τις «ερυθρόλευκες».

Ένα σπουδαίο ματς έκαναν οι «πράσινες» στο κατάμεστο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και επιβλήθηκαν του αιωνίου αντιπάλου τους με 77-63 σε μια καυτή ατμόσφαιρα.

Παρότι δεν πήραν την διαφορά των 15 πόντων εντούτοις έδειξαν ότι η δίψα και η ομαδικότητα που έχει το «τριφύλλι» είναι στοιχεία που μπορούν να κάμψουν το οποιοδήποτε ντεσαβαντάζ έδρας σε ενδεχόμενους τελικούς με τον Ολυμπιακό.  Υπενθυμίζεται ότι οι τελικοι των πλέι οφ είναι στις 4 νίκες με τις δύο ομάδες να κουβαλάνε τα μεταξύ τους αποτελέσματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος με έναν φοβερο επιθετικό μονόλογο της Χριστινάκη που στο 17-13 είχε σημειώσει τους 12 «πράσινους» πόντους.

Εν συνεχεία πήρε το «όπλο» της και η Κάρτερ που έφτασε τους 10 πόντους και συνολικά το «τριφύλλι» σε ένα από τα καλύτερα επιθετικά του δεκάλεπτα είχε προβάδισμα 31-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο όπως είναι φυσιολογικό δεν είχε την ίδια επιθετική συχνότητα ωστόσο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε κατά πολύ την άμυνα του και με τη Ριντ να μπαίνει στο σκοράρισμα πήρε προβάδισμα 44-28 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ήταν και πάλι εξαιρετικό και μεγάλωσε τη διαφορά ακόμα περισσότερο αφού πήρε προβάδισμα με 66-45.

Σε  ότι αφορά το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ναι μεν δεν διατήρησε ο Παναθηναϊκός τη διαφορά ωστόσο το 77-63 δείχνει ότι οι δύο ομάδες αυτή τη στιγμή έχουν μεγάλη διαφορά και σίγουρα αυτό είναι που μετράει.

Αναφορικά με το πλεονέκτημα ή όχι για την έδρα ο Παναθηναϊκός έχει ξανασπάσει το πλεονέκτημα του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα και πριν λίγο καιρο του το έσπασε το πλεονέκτημα και στο κύπελλο.

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Καρπάνος-Τσάνταλη και τα δεκάλεπτα : 31-19, 44-28, 66-45, 77-63
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17(1), Παυλοπούλου 6(2), Πότερ 10, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 1, Χριστινάκη 20(2), Κάρτερ 19(2), Χαιριστανίδου 2.
Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 8(1), Σταμάτη, Αγιούσο 8(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 20, Νικολοπούλου 11, Δίελα, Σουκ 16(1).

Οι παίκτριες του «τριφυλλιού» αφιέρωσαν τη νίκη στην Έλσα Μπουντούρη που υποβλήθηκε σε αρθροσκόπηση.

Η κόουτς Ελένη Καπογιάννη ανέφερε «Σήμερα κάναμε μια μεγάλη νίκη και θεωρώ ότι κάναμε υπέρβαση. Τα κορίτσια έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια. Φυσικά συγχαρητήρια θέλω να δώσω και στον κόσμο μας για την ατμόσφαιρα που δημιούργησε. Σίγουρα κοιτάξαμε και τη διαφορά αλλά από κει και πέρα εμείς πρέπει να κοιτάξουμε τα ματς που έρχονται και να μη μείνουμε σε κάτι άλλο. Ο Ολυμπιακός παραμένει το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου αλλά εμείς είμαστε εδώ».

Από την πλευρά της η Χριστινάκη τόνισε «Δεν θεωρώ ότι ήμουν πρωταγωνίστρια εγώ αλλά ολόκληρη η ομάδα. Παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι το ευχαριστηθήκαμε και κοιτάμε μπροστά για να πετύχουμε τους στόχους μας. Για την ατμόσφαιρα τι να πω αυτό που είχα ζήσει σε πολύ μικρότερη ηλικία το ξανάζησα σήμερα σε αυτό το γήπεδο και αναμφίβολλα είναι σπουδαίο να αγωνίζεσαι για αυτόν τον κόσμο».