Το «τριφύλλι» πέρασε στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης για έβδομη φορά στην ιστορία του έπειτα από ένα συγκολινιστικό ματς με την Ολλανδική Οριόν και πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Οι «πράσινοι» είχαν της… πρόκρισης τα κλειδιά έστω και την ύστατη στιγμή και κατάφεραν να κάνουν χαρούμενους τους οπαδούς τους με τη σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Ο Παναθηναϊκός περιμένει στους ημιτελικούς τον νικητή του ζευγαριού Στέαουα-Ολυμπιακός, που είναι προγραμματισμένος την Πέμπτη στις 18.00 και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει με 3-1 σετ στο πρώτο ματς.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να πιάσουν τα γνωστά υψηλά τους στάνταρ απόδοσης στα τρία πρώτα σετ σε αντίθεση με τον αντίπαλο που έπαιξε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια.

Στο πρώτο σετ οι Ολλανδοί παρουσιάστηκαν πολύ διαβασμένοι και αιφινιδίασαν από την αρχή και πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 6-8. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να το ισορροπήσει στο 16-16 όμως η Όριον με εύστοχες επιθέσεις πήρε διαφορά στο 17-20 και κατέκτησε τελικά το σετ με 22-25.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε πιο δυναμικά με προβάδισμα 5-1 ωστόσο η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και πήραν κεφάλις το σκορ άμεσα με 6-7.

Με τον Ερνάντεζ στο σερβίς ο ΠΑΟ πήρε και πάλι μεγάλο προβάδισμα με 12-7 όμως οι Ολλανδοί σύντομα το μάζεψαν και πέρασαν μπροστά με 15-16.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 23-23 όμως  η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε το σετ με 23-25 με ένα πράσινο λάθος στο τέλος.

Στο τρίτο σετ οι Ολλανδοί ήταν μπορστά με 2-5 και έπειτα μια σωρεία πράσινων λαθών τους έφεραν μπροστά στο σκορ με διαφορά και κατέκτησαν το σετ με 20-25.

Στο χρυσό σετ πάντως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που …έπρεπε με την ώθηση του κόσμου και την ομάδα να κάνει κατάθεση ψυχής πήρε την πρόκριση.

Σε αυτό το σετ οι «πράσινοι» σκέπασαν το φιλέ και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 8-4 λίγο μετά τα μισά με τρία μπλοκ και καλά τελειώματα των Φράγκου και Κόβαρ.Το «τριφύλλι» με όπλο το μπλοκ και πρωταγωνιστές και τους Πετρέα-Κόβαρ και Ρανγκέλ πήγαν το σετ στο 11-4.

Οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα όμως ο Παναθηναϊκός δεν έχανε σε εκείνο το σημείο και κατέκτησε το σετ με 15-12.

Διακύμανση: 1ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 22-25 2ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 23-25 3ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 20-25 Χρυσό σετ: 5-2, 10-4, 12-6, 15-12

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Οριόν προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 20-25), Χρυσό σετ: 15-12 σε 89′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Σάντερ 6 (6/9 επ., 40% υπ. – 0% άριστες), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (3/6 επ.), Ρανγκέλ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ. – 14% άριστες), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φράγκος 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 8% άριστες).

ΟΡΙΟΝ (Γιοχάνα Βαν Χίντουμ): Βαν Ντερ Χαμ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βόρτελμποερ 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Κλάσκι 2 (2 άσσοι), Καϊσλασάλο 17 (16/29 επ., 1 άσσος), Βόικστρα 19 (17/24 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. – 19% άριστες), Φελιτσίσιμο 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες) / Μπλίκερ (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Χελντ, Ζούντγκεστ 2 (2/2 επ.).

Γιοχάνα Βαν Χίντουμ «Πιστεύω ότι κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση. Εμείς κάναμε τα πράγματα που θέλαμε και είχαμε σχεδιάσει και στο μεγαλύτερο βαθμό τα πετύχαμε στα τρία πρώτα σετ. Από κει και πέρα οδηγηθήκαμε στο τρίτο σετ και εκεί έπαιξε ρόλο η εμπειρία των παικτών του Παναθηναϊκού αλλά και ο κόσμος και τελικά λυγίσαμε. Για εμάς έπαιξε και ένα μικρό ρόλο η διακοπή πριν την έναρξη του χρυσού σετ αλλά όπως και να έχει καταφέραμε και νικήσαμε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο και χάσαμε την πρόκριση στις λεπτομέρειες

Χελντ «Για εμάς ήταν μια σπουδαία εμπειρία το αποψινό ματς και σίγουρα θα μας μείνει αξέχαστο. Καταφέραμε και κάναμε όλα όσα θέλαμε στα τρία πρώτα σετ και θεωρώ ότι παίξαμε βόλεϊ υψηλού επιπέδου. Στο χρυσό σετ δυστυχώς δεν καταφέραμε να κάνουμε την υπέρβαση και έπαιξε καθοριστικό ρόλο η εμπειρία που έχουν οι αθλητές του Παναθηναϊκού και φυσικά η φανταστική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι αντίπαλοι φίλαθλοι, φοβεροί»

Γίρι Κόβαρ «Σε Ευρωπαϊκό επίπεδο όλοι οι αγώνες είναι δύσκολο και σήμερα ήταν ένα καλό μάθημα για εμάς το ματς καθώς πρέπει να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι δεν υπάρχει εύκολο ματς. Ο αντίπαλος αφού έχει φτάσει σε αυτή τη φάση είναι σίγουρα δυνατός και μας το έδειξε ωστόσο σίγουρα ήμασταν αυτοί που έπρεπε όταν έπρεπε. Δείξαμε την αξία μας στο χρυσό σετ που κρινόταν και η πρόκριση και με τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών μας πήραμε αυτό το πολύ σημαντικό σετ που μας οδηγεί στα ημιτελικά».

Δημήτρης Ανδρεόπουλος «Διανύουμε μια πολύ δύσκολη περίοδο με συνεχόμενους αγώνες που κρίνουν τίτλους και στόχους. Είχαμε τον Ερνάντες με πρόβλημα τραυματισμού από το ματς με τον Μίλωνα ωστόσο όλοι οι αγώνες για εμάς αυτή την περίοδο είναι καθοριστικοί και σίγουρα χρειάζονται οι πάντες. Εμείς ξέραμε πολύ καλά ότι ο αντίπαλος δεν θα έρθει εδώ να παραδοθεί ωστόσο σίγουρα έπαιξε πολύ παραπάνω θεωρώ και ήταν πολύ δυνατός.

Εμείς καταφέραμε και είχαμε καθαρό μυαλό και πλήρη συγκέντρωση στο καθοριστικό χρυσό σετ και πήραμε μια σπουδαία πρόκριση για ακόμα μια φορά και φτάνουμε τον Σύλλογο στα ημιτελικά Ευρωπαϊκής διοργάνωσης για ακόμα μια χρονιά. Ο κόσμος μας για ακόμα μια φορά ήταν συγκλονιστικός και φυσικά του ανήκει ένα μέρος της πρόκρισης».