Τα «φίνα κορίτσια» επιβλήθηκαν εκτός έδρας του Ολυμπιακού με 3-0 σετ και δείχνουν εμφατικά ότι θέλουν να διατηρήσουν τα σκήπτρα της πρωταθλήτριας.

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και πήραν το τρίποντο σε 74 λεπτά με την Ανθούλη να έχει 21 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα +2 (10-8). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είχε την απάντηση με τη Μέντιτς στη θέση του σερβίς και κατάφερε να ισοφαρίσει (11-11) και στη συνέχεια να περάσει μπροστά (14-15). Οι «πράσινες» κατάφεραν να παραμείνουν σε θέση οδηγού και να διευρύνουν το προβάδισμά τους, παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυναμικά και πήρε τρεις πόντους διαφορά (5-2) αλλά και πάλι οι παίκτριες του «τριφυλλιού» είχαν τη λύση για την ισοφάριση σε 5-5. Οι γηπεδούχες πέρασαν ξανά μπροστά (13-10) αλλά ξανά οι «πράσινες» αντέδρασαν για το 13-13. Ο ΠΑΟ κατέκτησε το 2ο σετ με 20-25 και πέρασε μπροστά με 0-2.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε αέρα τεσσάρων πόντων (5-9) αλλά οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 16-16. Η ομάδα του κόουτς Καλομαζίδη με ψυχραιμία και καλές επιλογές «έχτισε» στη συνέχεια ένα +6 (17-23) σε κρίσιμο σημείο και «καθάρισε» το τρίτο σετ (20-25) και το ματς με 0-3.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Είναι οπωσδήποτε μια σημαντική νίκη. Δείξαμε ότι ήρθαμε με άγριες διαθέσεις και καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι προς όφελός μας. Δεν ήταν το καλύτερό μας παιχνίδι, ειδικά στην υποδοχή που συνήθως είμαστε καλύτεροι, ωστόσο όταν κερδίζεις 3-0 μέσα στην έδρα του αντιπάλου είναι σημαντικό».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Καπότης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.