Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επικράτησε εκτός έδρας των Εσπερίδων με 92-61 στην 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Οι «πράσινες» πάτησαν το γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο και έφτασαν σε μια άνετη νίκη στο κλειστό του Εσπέρου. Πλέον, κοιτάζουν το ντέρμπι της Κυριακής (29/1, 14:30), όπου υποδέχονται τον Ολυμπιακό στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Κορυφαίες για το «τριφύλλι» ήταν οι Πότερ (19π.) και Χριστινάκη (19π.).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΠΑΟ να τελειώνει την περίοδο με +2 (20-22).

Στη συνέχεια, οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη βρήκαν ρυθμό και με σερί 9-26 κατάφεραν να «κλείσουν» το ημίχρονο με αέρα 19 πόντων (29-48).

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν το ίδιο παραγωγικό για τον ΠΑΟ σε σχέση με τα δύο προηγούμενα, ωστόσο με καλή αμυντική λειτουργία κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά στο +22 (44-66).

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την κόουτς Καπογιάννη να ανοίγει το rotation και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές της. Το τελικό σκορ ήταν 61-92 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Διαιτητές: Τσαχάκης-Κονταράτος-Χριστοδουλάκης

Δεκάλεπτα: 20-22, 29-48, 44-66, 61-92

Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Στολίγκα 9, Βιργκιόγκε 13, Τσούρντου, Γασπαράτου 1, Πρίφτη 6(1), Κορρέ 21(3), Μαργέλου 2, Κασάπογλου, Χίγκινς 9, Γουλφολκ.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 7, Ζιάκα, Κωτούλα 9(1), Παυλοπούλου 8(2), Πότερ 19, Σωτηρίου 6, Αλεξανδρή 5(1), Χριστινάκη 19(1), Φελούρη, Κάρτερ 3(1), Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Χαιριστανίδου 6.