Καλή ήταν και σήμερα η παρουσία των αθλητών του Παναθηναϊκού Βασίλη Ντούνη και Πάνου Τριανταφύλλου στο Παγκόσμιο κύπελλο ξιφασκίας με αμαξίδιο που γίνεται στην Ουάσινγκτον.

Ο Βασίλης Ντούνης που κατέκτησε τελικλως την τιμητική έκτη θέση στην κατηγορία του Σπάθη Α χτες ήταν και σήμερα δυναμικός παρά την κούραση που είχε.

Έδωσε δυνατούς αγώνες στους ομίλους και είχε τέσσερις νίκες κόντρα στους Σχουνούβερ (ΗΠΑ), Τζόρτζι (Γαλλία), Φλεκ (ΗΠΑ) και Ράσελ (Καναδάς) και ηττήθηκε μόνο από τον Πολωνό Πέντερ.

Παρόλα αυτά στον αγώνα του για πρόκριση στους 16  τελικά λύγισε από τον Γάλλο Σαρλότ με 15-7 και κατέκτησε την 20η θέση.

Σε ότι αφορά τον Πάνο Τριανταφύλλου μια ημέρα μετά τη σπουδαία του επιτυχία και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου πέτυχε μια νίκη στους ομίλους.

Εν συνεχεία πάλεψε για την πρόκριση στους 16 όμως ηττήθηκε τελικά από τον Γερμανό Ρου με την χτεσινή κούραση να παίζει καθοριστικό ρόλο για τον πρωταθλητή του ΠΑΟ.