Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο συναρπαστικό ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και έπιασε το «Δικέφαλο του Βορρά» στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «πράσινοι» δέκα ημέρες μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ στην Κρήτη κόντρα στον ΠΑΟΚ, πέτυχαν την 5η συνεχόμενη νίκη τους επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού, που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη για τον αυριανό (15/1) αγώνα Κυπέλλου με τον Μέγα Αλέξανδρο, παραβρέθηκε στο γήπεδο για να στηρίξει τους αθλητές του κόουτς Ανδρεόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς, κατέκτησε το πρώτο σετ με 18-25 και προηγήθηκε με 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ όμως, ο ΠΑΟΚ με πολύ αποτελεσματικό τον Βαν Ντε Ντρις κατάφερε να προηγηθεί με 14-10 και να ισοφαρίσει σε 1-1 (25-16).

«Μάχη» έγινε στο τρίτο σετ με καμία ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στο 21-21 το μπλοκ του Ρανγκέλ έδωσε προβάδισμα (21-22) στον ΠΑΟ κι εν συνεχεία ο Γιάκομπσεν έκανε το 21-23 αλλά ο ΠΑΟΚ λίγο αργότερα με τον Γιόρνα ισοφάρισε σε 24-24. Οι Κόβαρ και Ερνάντεζ «καθάρισαν» το σετ (24-26) για το 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +3 (8-5) και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι και το 20-17. Με τη συνεισφορά των Μπάση, Μάρκου και Κωστόπουλου ο ΠΑΟ κατάφερε να μειώσει σε 20-19 κι εν συνεχεία να ισοφαρίσει σε 22-22. Το σκορ διαμορφώθηκε σε 23-23 μετά τις κόκκινες κάρτες που δέχτηκαν Καραμαρούδης και Τακουρίδης. Ύστερα από συνεχόμενες ισοπαλίες, το άστοχο σερβίς του ΠΑΟΚ έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (34-35) και ο Ερνάντεζ «τέλειωσε» το σετ με 34-36 για το 1-3.

Ο προπονητής του «τριφυλλιού» Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν η πιο δύσκολη νίκη, δεν ξέρω αν ήταν η πιο πολύτιμη. Αν ο ΠΑΟΚ είχε πάρει τη νίκη βαθμολογικά θα ήμασταν σε δύσκολη θέση. Ήταν μια σπουδαία νίκη. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, είναι έτσι τα παιχνίδια, ταξιδεύουμε συνέχεια, είναι πολλά τα συνεχόμενα ματς. Κοιτάζω μόνο το επόμενο ματς και προσπαθώ να προετοιμάσω τους παίκτες μου για αυτό. Μετά το δεύτερο και τρίτο σετ δεν είχαμε δύναμη ούτε να φωνάξουμε. Έχουμε παράδοση με τον ΠΑΟΚ, τα παιχνίδια μας τελειώνουν γύρω στα μεσάνυχτα».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού, Ανδρέας Φράγκος είπε: «Ήταν μακράν το πιο δυνατό ματς που έχουμε δώσει αυτή τη σεζόν. Αντιμετωπίσαμε τον καλύτερο φετινό ΠΑΟΚ. Για άλλη μία φορά νικήσαμε στις λεπτομέρειες. Παίζει ρόλο η κούραση. Έχουμε φόρτιση. Η ομάδα σίγουρα κοιτάει κορυφή. Δυστυχώς έχουμε χάσει πόντους που ίσως μετρήσουν στο τέλος. Το πρόγραμμα θα είναι δύσκολο. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας».

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.