Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας της Όριον Ντότινχεμ στην Ολλανδία με 1-3 με τη στήριξη 50 οπαδών του και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Σπουδαία νίκη σε μια χώρα που το βόλεϊ είναι ιδιαίτερα αναπτυγμένο πέτυχε ο Παναθηναϊκός και είναι το μεγάλο φαβορί για την ρεβάνς που θα γίνει στις 25 Ιανουαρίου στις 5.30μ.μ. στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Οι «λεβέντες με καρδιά» έπαιξαν καλό βόλεϊ απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο και με όπλο το μπλοκ αλλά και την πίεση που δημιούργησαν στην Οριόν πήραν το ματς.

Ο Ερνάντεζ σήκωσε το επιθετικό βάρος ενώ εξαιρετικοί ήταν οι κεντρικοί Ρανγκέλ και Πετρέας ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι έκανε ντεμπούτο ο Σάντερ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι περίπου τα μισά του καθώς το σκορ ήταν ισόπαλο 12-12.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν και πήραν ένα κρίσιμο προβάδισμα στο 16-17 και ξεκόλλησαν για λίγο από τους Ολλανδούς με 18-20 , όμως με δύο διαδοχικούς πόντους το ματς ξαναήρθε στα ίσα. Τελικά η Όριον Ντότινχεμ κατάφερε να πάρει  το πρώτο σετ με 27-25.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα και πήραν προβάδισμα με 6-8  και λίγο μετά τα μισά του σετ κατάφεραν και έχτισαν μια διαφορά τεσσάρων πόντων στο 12-16.

Ο Παναθηναϊκός δεν έφυγε ποτέ από τη θέση του οδηγού στο σκορ και με σωστές κινήσεις σε άμυνα και επίθεση κατέκτησαν το σετ με 23-25.

Το τρίτο σε πήγε όπως είχαν σχεδιάσει οι «πράσινοι» καθώς με συνεχόμενες σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση πήραν γρήγορα προβάδισμα με 4-9 , το οποίο μετέτρεψαν σε double score 7-14. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» πήραν μεγάλη διαφορά ακόμα και με 11-19 ωστόσο κάποια λάθη και η χαλάρωση έφερε τους γηπεδούχους κοντά στο σετ καθώς τελικά ο ΠΑΟ το κατέκτησε με 21-25.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν στο τέταρτο σετ παίρνοντας προβάδισμα με 9-6 ωστόσο το «τριφύλλι» με ψυχραιμία κατάφερε να το γυρίσει σύντομα σε 13-15. Το σετ ήταν αμφίρροπο και ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα με 20-21 αλλά οι γηπεδούχοι το ισορρόπησαν σε 22-22.  Εκείνη την ώρα με ένα …τρίποντο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 22-25 και ταυτόχρονα έκανε το 1-3 σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 27-25

2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 23-25

3ο σετ: 3-8, 8-16, 13-21, 21-25

4ο σετ: 8-6, 14-16, 20-21, 22-25 .

Οι πόντοι της Όριον προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 47 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 21-25, 22-25) σε 114′

ΟΡΙΟΝ (Ντιρκ Σπάριντανς): Βόρτελμποερ 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Χελντ, Καϊσλασάλο 24 (20/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λέμος 8 (8/19 επ., 61% υπ. – 39% άριστες), Γουάιτ 12 (10/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Ντίφενμπαχ 2 (2/3 επ.) / Μπλίκερ (λ, 71% υπ. – 46% άριστες), Βαν Ντε Χαμ 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Κλούσκεϊ 2 (2 άσσοι), Ζούντγκεστ, Βίκστρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες), Πετρέας 10 (5/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), φράγκος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 19% άριστες), Ερνάντεζ 22 (19/32 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Σάντερ (0/3 επ.), Μπάσης, Κωστόπουλος.

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο κόουτς Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και σκληρό παιχνίδι σήμερα έτσι ακριβώς όπως το περιμέναμε στην έδρα μιας ολλανδικής ομάδας.

Αντιμετωπίσαμε μια καλή και έμπειρη ομάδα και καταφέραμε και πήραμε μια σημαντική νίκη. Από εκεί και πέρα η πρόκριση δεν έχει κριθεί πάμε για τη νίκη στην έδρα μας για να περάσουμε στα ημιτελικά.

Θέλω να πω για μια ακόμα φορά ευχαριστώ στον κόσμο μας που μας συμπαραστάθηκε και εδώ σήμερα όταν τους έχουμε δίπλα μας παίρνουμε δύναμη και έχω ξαναπεί ότι οι οπαδοί του Παναθηναϊκού είναι ένα στοιχείο του παιχνιδιού της ομάδας μας».