Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την πανίσχυρη Ιταλική Κιέρι και παρά την ήττα του με 3-0 σετ στάθηκε επάξια στον πρώτο αγώνα στη φάση των 16 του Challenge Cup.

Τα «φίνα κορίτσια» γνώριζαν από την αρχή ότι θα πήγαιναν να αγωνιστούν κόντρα σε ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του θεσμού του Challenge Cup.

Οι Ιταλικές ομάδες είναι πανίσχυρες και ειδικά στην έδρα τους είναι δύσκολο ακόμα και να σταθεί κάποιος αντίπαλος. Παρόλα αυτά ο Panathinaikos ήταν άκρως ανταγωνιστικός και μαχητικός παρά την ήττα του με 3-0 σετ.

Όπως και να έχει ήταν ένα ματς εμπειριών και σίγουρα το «τριφύλλι» απέδειξε ότι ήταν κοντά σε όλα τα σετ και θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό στην ρεβάνς. Αξίζει να σημειωθεί ότι έκανε το ντεμπούτο της με την πράσινη φανέλα η Παλάσιο.

Προκειμένου να πάρουν τη πρόκριση για την οκτάδα, οι «πράσινες» θα χρειαστούν στην έδρα τους να νικήσουν με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσουν το χρυσό σετ. Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου στις 21.15.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινες» είχαν δυναμισμό πάλεψαν από την αρχή και δεν επέτρεψαν τον αντίπαλο να ξεφύγει πολύ στο 9-6.

Με μαχητικότητα πέρασαν και τα μισά του σετ έχοντας κοντινή επαφή με το σκορ στο 16-12 ωστόσο δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο και όσο πλησίασε προς το τέλος του μεγάλωσε η διαφορά με αποτέλεσμα να χαθεί στο 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινες» κατάφεραν και αιφνιδίασαν τον πανίσχυρο αντίπαλο τους και είχαν το προβάδισμα μέχρι το 6-7 ωστόσο οι γηπεδούχες κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν προβάδισμα στο 11-9.

Το «τριφύλλι» άρχισε να χάνει έδαφος από εκείνο το σημείο μια έμεινε πίσω με 19-13 και τελικά το σετ έληξε 25-17.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα μετά τα μισά του σετ με 14-9 και κατόπιν με 16-12. Ωστόσο ακόμα και σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και μείωσε μέχρι και 23-21, για να χάσει τελικά το σετ με 25-22.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-18 2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-17 3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-15, 25-22

Οι πόντοι της Κιέρι προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 25-22) σε 70′

ΚΙΕΡΙ (Χούλιο Μπρεγκόλι): Καζό 7 (5/16 επ., 2 άσσοι, 88% υπ. – 50% άριστες), Μπόσιο 2 (2/2 επ.), Γκρομπέλνα 15 (12/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βιλάνι 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ. – 33% άριστες), Μπάτλερ 7 (4/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βέιτζελ 11 (8/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σπίριτο (λ, 68% υπ. – 37% άριστες), Μορέλο, Στορκ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μαζάρο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανάε 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 18% άριστες), Γκρότους 5 (5/15 επ., 80% υπ. – 47% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ), Μέντιτς 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. – 26% άριστες), Νικολογιάννη 4 (4/7 επ.), Παλάσιο 2 (2/7 επ.), Μεταξά.

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο Καλμαζίδης ανέφερε «Δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν τα προγνωστικά σχετικά με το φαβορί της αναμέτρησης. Η Κιέρι είναι μια ομάδα που βρίσκεται στην 5η θέση του Ιταλικού πρωταθλήματος και είναι πολύ καλή σε όλες τις γραμμές.

Δεν υπάρχει κάποιο σημείο που να μπορείς να την τρυπήσεις εύκολα, έχει μεγάλο ρόστερ ακόμα και όταν κάνει αλλαγές δεν πέφτει ποτέ επίπεδο.

Εμείς έχουμε εξίσου ένα πολύ καλό ρόστερ ωστόσο γνωρίζουμε όλοι ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις ιταλικές και στις ελληνικές ομάδες.

Η διαφορά δεν είναι σκαλοπάτι αλλά περισσότερα. Το βόλεϊ είναι ένα δίκαιο άθλημα που πρέπει να δημιουργείς συνέχεια για να νικήσεις και άρα πρέπει να είσαι καλύτερη ομάδα.

Παρόλα αυτά εκτιμώ ότι κάναμε μια τίμια προσπάθεια χωρίς φόβο και είχαμε μεγάλο κουράγιο και θέληση.

Δεν θέλω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος σε ένα ματς που χάσαμε με 3-0 ωστόσο σε μεγάλο βαθμό κάναμε αυτά που έπρεπε . Δεν καταφέραμε να σταματήσουμε το επιθετικό τους παιχνίδι καθώς είχαν πολλές λύσεις».