Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε με 76-43 του Παναθλητικού Συκεών στην 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Οι «πράσινες» βρήκαν αντίσταση μόνο στο πρώτο ημίχρονο με  τη συνέχεια να εξελίσσεται σε ένα εύκολο μεσημέρι για την ομάδα της κόουτς Καπογιάννη. Πλέον, κοιτάζουν το εκτός έδρας ματς με την Ελιτζούρ Χολόν που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup.

Στο σημερινό παιχνίδι ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έκανε η Ελεάννα Χριστινάκη (4π., 3 ριμπ., 1 κλεψ.) ενώ πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν η Ριντ με 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου (0-5) αλλά γρήγορα με καλάθι της Ριντ και 7 συνεχόμενους πόντους από την Πότερ πέρασε μπροστά (9-7). Στη συνέχεια, η Παυλοπούλου πρόσθεσε ένα τρίποντο για το 12-7. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε και με +8 (20-12) λίγο πριν λήξει η περίοδος αλλά ο Παναθλητικός στην τελευταία επίθεση πέτυχε τρίποντο για το 20-15.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό και στη δεύτερη περίοδο μέχρι και το 18’ όταν με τρίποντο της Κάρτερ ο ΠΑΟ έκανε το +6 (31-25). Ο Παναθλητικός συνέχισε να βρίσκει λύσεις για να μένει κοντά στο σκορ αλλά η Παυλοπούλου με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα +8 (37-29) στο ημίχρονο.

Οι «πράσινες» επέστρεψαν με φόρα από τα αποδυτήρια και «έχτισαν» ένα +10 (43-33) το οποίο διευρύνθηκε σε +20 (55-35). Η τρίτη περίοδος έληξε 55-38 υπέρ του ΠΑΟ.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους για το τελικό 76-43.

Διαιτητές: Τσακιράκη-Μπακετέα-Μπαβέλας

Δεκάλεπτα: 20-15, 37-29, 55-38, 76-43

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 10(2), Πότερ 12, Χριστινάκη 4, Σωτηρίου 3(1), Μπουντούρη 2, Αλεξανδρή 6, Κάρτερ 13(1), Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 6.

Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 9(1), Θεοδώρου 2, Μυγδαλιά, Τράντα 4, Καμπερίδου, Τσινασλανίδου, Γουίλιαμς 6, Σταματάκη 6, Χωλοπούλου 5(1), Σύρπα 11.