Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 στην Πολίχνη από τον τοπικόμΠήγασο έχοντας σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία ωστόσο δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια για να μείνει σε αυτό το ματς και πάει να σφραγίσει την πρόκριση με την Μπέργκεν.

Οι «πράσινοι» έχουν σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία και για πολλοστή φορά εκφράζουν την ανάγκη χρησιμοποίησης VAR σε όλους τους αγώνες και όχι σε επιλεγμένους.

Το «τριφύλλι» ηττήθηκε μεν με 3-2 όμως είναι ακόμα ζωντανός και στους πέντε θεσμούς που συμμετέχει και θα διεκδικήσει όλους τους τίτλους μέχρι τέλους. Άλλωστε είναι η μοναδική ομάδα που διεκδικεί τόσους τίτλους (θεωρητικά είναι και ο ΠΑΟΚ).

Επόμενος αγώνας για τους «πράσινους» κόντρα στη Μπέργκεν την Τετάρτη  για το Chellenge Cup που θέλουν να σφραγίσουν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Στο αγωνιστικό κομμμάτι ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε  απέναντι στον σκληροτράχηλο αντίπαλο του στο πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» ναι μεν είχαν προβάδισμα στα περισσότερα σημεία του αγώνα ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι αντιδρούσαν και δεν πάρθηκε ποτέ μεγάλο προβάδισμα. Το «τριφύλλι» ήταν ουσιαστικό σε όλους τους κρίσμους πόντους και τελικά κατάφερε και πήρε το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια αλλά και τα λάθη των «πράσινων» παικτών με αποτέλεσμα να πάρουν το σετ με 25-18 και να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ ήταν άκρως συναρπαστικό καθώς διήρκεσε 40 λεπτά και οι «πράσινοι» κατάφεραν με αποθέματα ψυχής και ποιοτικές φάσεις να κατακτήσουν το σετ με 25-27 παρότι ήταν πίσω στο σετ ακόμα και προς το τέλος του. Τον καθοριστικό τελευταίο πόντο έδωσε με μπλοκ ο Γιώργος Πετρέας.

Σε ότι αφορά το τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ με 16-13 λίγο μετά τα μισά του πρώτου σετ και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου τον αγώνα σε 25-21 και 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 6-4 ενώ στο 9-9 πάρθηκε μια λάθος απόφαση από τη διαιτησία που έφερε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με 10-9. Τελικά ο Πήγασος πιο ψυχωμένος κατάφεραν και πήραν τη νίκη με 17-15 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Δεληκωτίδης, Επόπτες: Καπλάνης, Λούμσι, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-18

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 25-27

4ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 25-21

5ο σετ: 5-4, 10-9, 12-11, 17-15

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 5 άσσους, 65 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-18, 25-27, 25-21, 17-15) σε 146′

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 3 (3/4 επ.), Μπαρέτο 17 (16/29 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 37% άριστες), Μαυροβουνιώτης 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 32% άριστες), Μήλης 22 (19/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 11 (5/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κανέλλος 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 48% υπ. – 20% άριστες) , Σακόγλου, Παυλίδης 1 (1/2 επ.), Κεσεσίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 14 (14/30 επ., 60% υπ. – 32% άριστες), Πετρέας 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (4/4 επ.), Ρανγκέλ 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 15 (14/30 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 24% άριστες), Ερνάντεζ 24 (22/47 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 62% υπ. – 22% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης 1 (1 άσσος).

Ανδρεόπουλος «Συγχαρητήρια στον Πήγασο και εύχομαι να παίζει έτσι σε κάθε παιχνίδι. Εκτός από τα νεύρα είδαμε και τους απαράδεκτους διαιτητές.

Θέλω να πω ότι δεν το λέω αυτό για τη διαιτησία επειδή έχασε η ομάδα μου, αλλά είναι άνω ποταμών όσα έγιναν. Θα πρέπει να έχουμε VAR , είναι ανίκανοι, αν πούμε κάτι άλλο θα μας καλέσουν οι αθλητικοί δικαστές. Αυτό που έκαναν οι δαιτητές σήμερα στον Παναθηναϊκό ήταν απαράδεκτο. Ζητάμε VAR σε όλα τα ματς , οι ταχύτητες είναι ψηλές και οι διαιτητές ανίκανοι. Αμφισβητούμενες φάσεις με τηλεοπτικό δεν υπάρχουν.

Η ομάδα μας είναι πρωταγωνίστρια και θα συνεχίσει να παλεύει ως το τέλος όλους τους στόχους της.

Για εμάς δεν χάνεται κάτι , είναι ένα πρωτάθλημα και στο τέλος οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους. Αυτοί οι βαθμοί εμάς μας στοιχίζουν μόνο την έδρα αλλά δεν μας ενδιαφέρει και πολύ. Σε γενικές γραμμές τα καταφέρνουμε και ως το τέλος θέλουμε να είμαστε σε όλους τους στόχους».